Çoğul Bebek Bakımında Beslenme, Emzirme

Anne sütü bebekler için en ideal ve doğal beslenme kaynağıdır. Bu görüş genel olarak doktor ve uzmanların birleştiği bir düşüncedir. Çoğul bebek bakımında da beslenme genel olarak anne sütünden sürdürülebilmektedir.

Çoğul Bebek Bakımında Beslenme, Emzirme

Çoğul bebeklerde emzirme nasıl yapılır?

Her ne kadar ikizlerinize yetecek kadar süt üretip üretemeyeceğiniz konusunda bir endişeniz olsa da zaman içinde vücudunuzun çoğul bebeklere yetecek kadar süt ürettiğine şahit olacaksınız. Bu sizi oldukça zorlayacak olsa da bebekleriniz için en iyi beslenme yöntemi budur. Diğer taraftan çoğu anne, süt üretim sürecinin raya oturmasının ardından biberonla beslemenin daha zahmetli olduğu görüşündedir. Eğer siz de bebeklerinizi doğal yöntem olan emzirmeyle beslemeyi tercih ettiyseniz bilmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Kararınızı verdikten sonra size destek olacak ve bu süreçte deneyimlerini paylaşacak ikiz anneleriyle irtibata geçebilirsiniz. Ayrıca bunun gibi destek gruplarına olan ziyaretleriniz size moral ve bilgi aktarımı sağlayacaktır. Emzirme yönteminin en çok tercih edileni eş zamanlı emzirmedir. Bu yöntemde anne, bebeklerini aynı anda emzirir. Bunun size göre olmadığını düşünseniz bile denemenizde yarar vardır. Bu yöntemi uygulamadan önce de tek bebeklerdeki emzirmelerde olduğu gibi rahatlamanız çok önemlidir. Eş zamanlı emzirmelerde tercih edebileceğiniz bazı pozisyonlar mevcuttur. Çifte kavrama tutuşuyla, her bir bebeğinizi de bir elinizle tutarak emzirmeniz gereklidir. Bebeklerin ayakları, oturduğunuz koltuğa doğru denk gelecek şekilde sırt üstü yatırıp, ellerinizin içiyle de başlarının arkasını tutarak destek olabilirsiniz. Bu yöntemle bebeklerinizi aynı anda emzirebilirsiniz. Dilerseniz her seferinde bebekleriniz arasında değişim yaparak farklı memelerden beslenmelerini de sağlayabilirsiniz. Üçüncü bir bebeğiniz varsa, her iki bebeği dönüşümlü emzirebilir ve üçüncü sıraya denk düşen bebeğinizi de tek bebek emzirme yöntemleri ile besleyebilirsiniz. Emzirmelerde sütünüzün azalmaması için her fırsatta dinlenmeniz, sağlıklı ve yeteri kadar beslenmeniz, gebelik vitaminlerini almaya devam etmeniz ve bol bol sıvı tüketmeniz gerekmektedir.

Emzirme sürecini, biberonlarla takviye etmek normal bir durumdur. Emzirme ya hep ya da hiç olarak düşünülmesi gereken bir yöntem değildir. Rahat olmanız ve içgüdülerinizi dinlemeniz size fayda sağlayabilir. Biberon takviyesinde, siz bir bebeğinizi beslerken dönüşümlü olarak eşinizde biberonla diğer bebeğinizi besleyebilir. Böylelikle beslenme zamanlarındaki iş yükünü paylaşmış ve ailenizin arasındaki bağları da kuvvetlendirmiş olursunuz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0