Çocuktan Sonra Kariyer Olur Mu?

by Bebek Melekleri

Çocuktan sonra kariyer planı her kadının aklında soru işareti oluşturur. Çocuk sahibi olduktan sonra en büyük sıkıntılardan biri çalışma saatlerini çocuğa göre ayarlayabilmektir. Hem uzun saatler çalışıp hem de çocukla ilgilenmek gerekir. Fakat kariyerinizi tekrar gözden geçirerek size ve çocuğunuza uygun bir çalışma programı yapabilirsiniz.

Çocuk sahibi olduktan sonra anne-babanın bugüne kadarki tüm düzeni bozulabilir. Buna yaptıkları iş ve çalışma saatleri de dâhildir. Çocuk belli bir yaşa gelene kadar çalışmak mümkün olmayabilir, sonrasında işe dönmek mümkün olmayabilir ya da mevcut işin saatleri uymayabilir. Ama durum her ne olursa olsun işinizi kendinize göre ayarlayabilmenin ufak çözümleri vardır.

Çocuk sahibi olduktan sonra kariyerinizde yükselmeye çalışmak sizi fazlasıyla yorabilir. Genellikle iş hayatı yoğun tempoludur, bu tempoya çocuk eklenince aynı yoğunluk evde de devam eder. Bu süreçte kariyerinizde yükselmek için planlar yapıyorsanız bunu belki bir süre daha ertelemeniz daha doğru olabilir. İş yerindeki yaşadığınız yoğunluk nedeniyle evde çok yorgun ve tükenmiş hissedebilir, çocuğunuza gereken ilgiyi veremeyebilirsiniz.

Çocuktan sonra kariyer yapılır mı?

Bazı şirketlerde çocuklu çalışanlar için esnek çalışma saatleri uygulanır. Öyle bir uygulama yoksa bile iş saatlerinizde düzenleme yapmaya açık olabilirler. Size uygulayabilecekleri bir çalışma planı için şirketinizdeki yetkililerle iletişime geçebilirsiniz. Eğer ekonomik açıdan sizi zorlayacak bir durum yoksa işinizi paylaşabilirsiniz. Yarı zamanlı (part-time) ya da benzeri bir iş sistemiyle, iş arkadaşlarınızla dönüşümlü saatlerde çalışabilirsiniz. Bu sistemi düzenlemek için yine şirketinizle ve iş arkadaşlarınızla görüşmeniz gerekebilir. Eğer maddi olarak sıkıntıya girmeyecekseniz yılın ya da ayın belli saatlerinde yarı zamanlı işlerde çalışabilirsiniz. Çalıştığınız süre boyunca mesai saatlerini, kendinize ve çocuğunuza göre ayarlamak daha kolay olacaktır. Mevcut işinizde çalışma saatlerini azaltıp, çalışmadığınız saatlerinin ücretinin kesilmesini de isteyebilirsiniz. Ama bu durumda genelde çalışanlar tam günlük çalışma verimi gösterirler ve diğerlerinden daha az ücret alarak haksızlığa uğrayabilirler.

Eğer yaptığınız iş, evden çalışmanıza olanak sağlıyorsa bunu da değerlendirebilirsiniz. Evin içinde, kendinize ayıracağınız bir çalışma alanıyla işlerinizi evden yürütebilirsiniz. Evde çalışan insanlar işlerini, çocukları uyurken bitirmeye çalışır ve uyandıklarında çocuklarıyla ilgilenirler. Böylece çocuklarıyla ilgilenecek ayrı birini tutmaya gerek duymazlar. 

Bebeklerin memeden kesilme süreçleri ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler