EBEVEYNLER DE YANLIŞ YAPTIĞINDA ÖZÜR DİLEMELİDİRLER

Çocuk, ailesi tarafından kurallar bütünü içinde büyütülebilir. Bazen bu kurallara karşı gelerek ebeveynlerini sinirlendirebilirler. Böyle bir durum olsa dahi ebeveynler de çocuklarına olan saygılarını yitirmemelidirler. Çocuktan özür dilemek oldukça önemlidir.

EBEVEYNLER DE YANLIŞ YAPTIĞINDA ÖZÜR DİLEMELİDİRLER

Çocuktan özür dilemek neden önemlidir?

İnatçı bir çocuğu ikna etmek, ebeveyn için zorlu olabilir. Ebeveyni yıpratan bir süreç içinde büyüyen çocuk günden güne ebeveynin sınırını zorlayabilir. Nasıl ki çocuk kurallar konusunda kendisini engellenmiş hissederse, ebeveyn de çocuğunun bu inatçı tavrından dolayı kendini engellenmiş hissedebilir. Bu da ebeveynin sinirli bir davranış şekli benimsemesine neden olur.

Sinirli ebeveyn, zaman zaman çocuğunu incitecek hareketler yapabilir. Çünkü sinirli olduğu zamanlarda öfkesini çocuğa kusmak isteyecektir. Bu daha sonra pişmanlığı da beraberinde getirecektir. Peki, böyle bir durumda ebeveyn çocuğuyla ilişkisini korumak adına ne yapmalıdır?

Özür dilemek bu zamanlarda yapılacak en güzel şeydir. Öfkeli anında çocuğa yaşatılan kırıcı davranışları ortadan kaldırmak için iyi bir başlangıçtır. Ya da jest ve mimiklerle ebeveyn çocuğuna aslında onu çok sevdiğini, yaptığı şeyden pişmanlık duyduğunu hissettirebilir. Bu davranış çocuğa, çevrelerindeki insanların hislerine saygılı davranmayı da öğretecektir. Aynı zamanda çocuk, öfkeli bir şekilde istemeden de olsa birinin incitirse bu durumu nasıl düzelteceğini görebilir.

Bir ebeveynin, çocuğundan özür dilemesi aslında çocuk için yapıcı bir davranışın öğrenilmesi anlamına gelmektedir. İnsan, hangi yaşta olursa olsun hata yapabilir, önemli olan bunun farkına varıp çaresine bakmaktır. Çocuk, ebeveyninden duyacağı özürle, insana ait olan bu özelliği en iyi şekliyle kavrayabilecektir.

Bazı ebeveynler çocuklarından özür dileme taraftarı olmazlar. Onlar için çocuktan özür dilemek zayıflık göstergesidir. Onlar için, eğer ebeveyn özür dilerse güç dengeleri birbirine girecek, kendilerine duyulan saygıda azalma olacaktır. Hâlbuki bu yanlış bir tutumdur. Yapılan araştırmalarda çocuklar ebeveynlerinin kendilerinden özür dilemelerini bir zayıflık göstergesi olarak algılamamaktadırlar.

Özür dilemek, insanların daha sağlam bir karaktere sahip olduğunu göstermesi bakımından önemlidir. Çocuklarından özür dilemeyi bilen ebeveynler, onlara doğruluğu, cesareti, saygı duymayı aşılamaktadırlar. Özür dilemeyi bilen insanın kendi hatalarının sorumluluğunu üstlendiğini onlara göstermektedirler.

DOWN SENDROMU ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0