EBEVEYNLER İSTEDİKLERİ DAVRANIŞLARI ÇOCUKLARINA ANLATMASI

Ebeveynler birkaç basit yolu takip ederek çocuğun kabul edilebilir seçimler yapmasını, iletişimin ilk aşamasından itibaren dinlenebilir ve anlaşılabilir olmayı başarabilirler. Aileler tarafından çocuktan beklenilen davranışlar çocuğa anlatılmalıdır.

EBEVEYNLER İSTEDİKLERİ DAVRANIŞLARI ÇOCUKLARINA ANLATMASI

Çocuktan beklenilen davranışlar neden çocuğa anlatılmalıdır?

Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken nokta, sorunların söylenmesi değil nasıl söylendiğidir. Gerektiğinden fazlasının söylenmesi veya yapılması, iletilen mesajların önlenmesine sebep olabilir. Kızgınlık gibi güçlü duygusal tepkiler verilen mesajın önüne geçerek anlaşılırlığını olumsuz etkileyebilir.

Hayali bir senaryo ile Mert’in ve Tolga’nın annesinin yaşanan bir durumu nasıl ele aldıklarına bakalım. Çocuklar uyum içinde oynuyor ve anneler de bankta oturup çocuklarını izliyor, oyunun ortasında birden Tolga diğer çocukların oyununa karışarak huzursuzluk çıkartıyor ve Tolga’nın annesi hemen olaya müdahale ediyor. Tolga’nın annesi, “Tolga ne yaptığını sanıyorsun? Diğer çocuklar gibi düzgün oynasana! Sürekli kendini ön plana atmak zorunda mısın? Bir daha böyle bir şey yaptığını görmeyeyim, beni sinirlendirme!” diyerek uyarıyor. Annesi, Tolga’ya sert bir şekilde bakarak son uyarısını yapıyor ve Tolga’yı da oyun alanına geri gönderiyor.

Tolga, diğer çocukların oyununa karışmanın yanlış bir davranış olduğu mesajını almadı. Diğer çocuklarının oyununu bozmaması gerektiğiyle ilgili bir cümle duymadı. Duyduğu cümleler annesini sinirlendireceğini söyleyen cümleler. Eğer inatçı bir çocuksa ve yaptığı oyun hoşuna gittiyse onu durdurmaya yeter mi? Etkisiz verilen bu mesajlar, Tolga ve annesinin çatışma yaşamalarına sebep olacaktır.

Aynı durumu yaşayan Mert’in annesinin durumu nasıl değerlendirdiğine bakalım. Mert’in yanına gelen annesi sakin bir üslup ve yaklaşımla “Mert, başkalarının oyununu bozmak doğru değildir. Eğer bunu bir daha yaparsan oyun alanından çıkmak ve oynayacak başka şeyler bulmak zorunda kalırsın. Açıkça anlaşıldı mı?” Heyecandan uzak yapılan konuşmanın sonunda Mert de kafasını sallayarak onaylıyor ve oyununa dönüyor. Bağırma, suçlama, utandırma yok. Verdiği mesaj net olarak çocuğun davranışına odaklanmış; duygulara, tavırlara ya da Mert’in birey olarak değerlerine odaklanmamıştır. Sözler belirli ve direkt, ses tonu sakin ve heyecandan uzaktır. Ne istendiği ve yapmazsa ne olacağı anlatılmıştır.

Mert artık seçimini yapacak, uyum sağlayacak tüm ihtiyacı olan bilgilere sahiptir. Kabul etse de etmese de iyi bir eğitime tabii tutulmuştur. Annenin açık, net mesajı iyi bir eğitim dersidir.

EBEVEYNLER DE YANLIŞ YAPTIĞINDA ÖZÜR DİLEMELİDİRLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0