Çocuklukta Yaşanan Travmalar

Çocukluk dönemi algının çok açık olduğu ve her türlü etkiye maruz kalınabilecek hassas bir dönemdir. Çocuklar, bu dönemde yaşadıkları atlatılması güç olan büyük olayları yetişkinler kadar soğukkanlılıkla karşılayamayarak büyük ölçüde etkilenebilir. Çocukları bu tip olaylardan korumak çok mümkün olmasa da sonrasında doğru bir tedavi uygulanması faydalı olabilir. 

Çocuklukta Yaşanan Travmalar

Çocuklar neden en ufak olumsuz durumdan etkilenebilir?

Çocuklar yaşadıkları büyük olaylara karşı psikolojik olarak savunmasız kalarak şok yaşayabilirler. Bu büyük olaylar kaza, doğal afetler, şiddet veya istismar gibi ciddi konulardır. Her çocuk için aynı biçimde karşılanmayacağından, hepsi için aynı etkinin görülmesi de söz konusu değildir. Ayrıca sarsıcı olayların bir kısmı derin etkiler bırakarak tüm yaşamı ilgilendirir hâle gelirken bazıları zamanla atlatılabilir. Bir çocuk için baş edilmesi zor olan bu durumlarla ebeveynlerin kendi kendilerine çözüm için uğraşmaktan ziyade bir uzmandan yardım almaları önemlidir.

Bir çocuk şok etkisi yaratacak ve derin etkilere sebep olacak bir durumla karşılaştığı andan itibaren artık eskisi gibi bir psikolojiye sahip olamaz. Çocuklar olumsuz durumlara karşı genellikle çok hassastır ve kendilerini koruyamaz. Sarsıcı bir olay yaşayan bir çocuk sürekli olarak kafasında bu olayı tekrar tekrar yaşadığından sosyal hayata adapte olmakta zorlanır. Bu tekrarların etkisi uyku sırasında kâbus olarak geri dönebilir.

Çocuğunuzun sebepsiz yere ağlama krizleri geçirdiğini gözlemiyorsanız bu sarsıcı olayın kafasında sürekli tekrar etmesinin bir etkisidir. Bu gibi durumlardan sonra çocuklar yaşları kaç olursa olsun kendilerini güvenli hissettikleri döneme geri dönme eğilimindedirler. Yaşanan olumsuzluklar, pek çok davranış bozukluğunu beraberinde getirir. Çocuk tekrar kendini iyi hissettiği bebeklik dönemine ait alışkanlıkları sergileyebilir. Örneğin şok etkisinden sonra idrar kaçırma sık rastlanan bir davranış bozukluğudur.

Çocuğun yaşadığı travmalar nasıl tedavi edilir?

Her çocuğun yaşadığı olumsuzlukla mücadelesi farklı biçimlerde kendini gösterir. Kimi çocuklar sosyal hayatla iletişimini keserek yalnızca kendi içine kapanır. Bu gibi durumlarda çocukta tanımadığı insanlara karşı büyük korku, anne ve babadan ayrılmamakta ısrar etme gibi davranışlar da gözlemlenir. Kimi çocuklarsa yaşadıkları durumlar karşısında inkârı bir savunma mekanizması olarak seçer. Bu durum da en az sürekli tekrarlama hâli kadar sağlıksızdır. Çünkü çocuk yaşadığı dünyadaki gerçeklikten kaçarak kendini güvende hissettiği bir hayal dünyasında yaşar.

Çocuklar kendilerini oyun oynayarak ifade edebildikleri için oyunlarına sürekli olarak bu konuyu dâhil edebilir. Örneğin büyük bir trafik kazası geçirmiş bir çocuk sıklıkla oyun oynarken bu anı tekrar edebilir. Bu durumun sıklaşması çocukta kalıcı etkilerin ortaya çıktığının göstergesidir. Yapılacak en doğru şey bir travma uzmanından destek alarak etkileri hafifletmeye çalışmaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0