Çocuklukta Bir Şeyler Biriktirmek

İlgi çeken ve hoşa giden bir şeyleri biriktirmek yalnızca yetişkinlere özgü bir davranış değildir. Üç yaş itibariyle pek çok çocuk bir şeyleri biriktirmekten ve saklamaktan hoşlanır. Bu alışkanlık çocukların gelişimi için destekleyici bir etkinliktir.

Çocuklukta Bir Şeyler Biriktirmek

Koleksiyon nedir ve çocuklar neden bir şeyler biriktirir?

Koleksiyon çok eksi zamanlardan beri insanların değer verdikleri veya hoşlandıkları objeleri biriktirme işidir. Hoşlarına giden ve ilgi çeken şeyleri biriktirmek çocukların araştırmacı yönlerini geliştirir. Ayrıca çocuklar bir şey üzerine yoğunlaştıkları zaman dikkatini toplamak konusunda çok daha başarılır. Bir şeyleri biriktirmek koruyup kollamayı da beraberinde getirdiği için çocuğun sorumluluk bilincini güçlendirir. Ayrıca kişisel zevklerin bir dışavurumu olan koleksiyonculuk, çocuğun farkını ortaya koyma biçimidir. Ebeveynler tarafından desteklenmesi gereken faydalı bir alışkanlık olarak değerlendirilir.

Çocuklar genellikle çevreden hoşlarına giden değersiz eşyaları biriktirmekten hoşlanırlar. Ebeveynlerin saçma ve biriktirmenin gereksiz olduğunu düşündükleri pek çok şey çocuklar için çok kıymetli olabilir. Eğer çocuğunuz koleksiyon yapmıyorsa onu bu konuda teşvik etmeyi ve ne biriktireceğine karar vermesine yardım etmeyi deneyebilirsiniz. Çocuklar genellikle biçimi güzel taşları, yaprakları veya deniz kabuklarını biriktirmekten hoşlanır. Ayrıca bazı objeleri biriktirmek konusunda tutkulu olan çocuklar da vardır. Eğer çocuğunuz doğada bulunan malzemelerden ziyade bir objeyi biriktirmek konusunda istekliyse onu teşvik etmeye özen göstermelisiniz. Örneğin güzel kalemleri biriktirmekten hoşlanan bir çocuğunuz varsa hafta sonu aktivitelerinize ara sıra kırtasiye gezilerini dâhil edebilirsiniz. Sizin de çocuğunuzla birlikte bu sürece dâhil olmanız iletişiminizi kuvvetlendirecektir.

Çocuklar koleksiyon yapıyorlarsa nasıl yaklaşmalıyız?

Çocuklar yetişkinler kadar dikkatli olmadıkları için sevdikleri şeyleri korumak konusunda başarılı olmayabilir. Çocuğunuza koleksiyonuna nasıl göz kulak olacağını öğretmeniz ve evinizde koleksiyonu için bir yer ayırmanız faydalı olabilir. Çocuğunuz sevdiği şeyleri başkalarına göstermeyi kendi farklı yönlerini göz önüne sermek için bir araç olarak kullanabilir. Bunun için evinizde koleksiyonu sergilemeniz hoşuna gidecektir.

Yakınlarınızdan çocuğunuzun koleksiyonunu desteklemelerini rica etmeyi deneyebilirsiniz. Eğer güzel taşlardan hoşlanan ve biriktiren bir çocuğunuz varsa doğum günü hediyelerine bunu da eklemeleri çocuğunuzu mutlu edebilir. Farklılığının kabul edilmesi ve takdir edilmesi olarak algılanan bu davranış çocuğunuzu gururlandırabilir.

Çocuğunuzun bir koleksiyonu olmasının faydalarını bildiğiniz için teşvik etmek istiyorsanız ona örnek olmayı deneyebilirsiniz. Çocuğunuz pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da sizi örnek almaktan keyif alabilir. Bir şeyler biriktirmek çocuklara pek çok duygunun kazandırılması açısından faydalı olduğu için desteklenmesi gereken bir davranıştır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0