Çocukluk Döneminde Mastürbasyon

Çocukluk döneminde mastürbasyon, ebeveynleri endişelendiren ve karşılaştıklarında ne yapacakları konusunda kararsız kaldıkları bir konudur. Bu davranışın kaynağı yetişkinlikteki gibi cinsel hazdan ziyade merak duygusudur.

Çocukluk Döneminde Mastürbasyon

Hangi yaşlarda çocuğun mastürbasyon yapması görülebilir?

Bir çocuğun kendi vücudunu tanımaya ve keşfetmeye çalışması oldukça doğaldır. Bir çocuğun cinsel bölgeleri merak etmesi diğer tüm organları merak etmesi kadar normal bir durumdur. Bu merak duygusu her yaş grubunda görülür. Çocuklar kendilerini tanımaya çalıştıkları bu dönemde mastürbasyonla ve verdiği keyif hâliyle tanışır. Yeni bir duygu olan mastürbasyon çocuğa cazip gelir. Etik anlayışı tam olarak oturmamış bir çocuk bu davranışı pek çok yerde sergileyebilir. Ayrıca sadece çocuğun merak duygusu bu durumun başlangıcı değildir. Çocuklarda duygusal boşluklar ve yaşanan olumsuzluklar çeşitli davranışlarla kendini gösterir. Eğer çocuğunuz sıklıkla kendini rahat hissetmek için mastürbasyon yapıyorsa bunun duygusal bir nedeni olabilir. Bunula birlikte cinsel bölgelerin sürekli kaşıma, sıkı bezleme gibi sebeple sürekli uyarılması da bu durumun ortaya çıkmasında rol oynar. Örneğin kaşıntıya yol açacak rahatsızlıklar kız çocuklarının vajinalarını sürekli olarak uyarmasına neden olabilir.

Mastürbasyonu keşfeden bir çocuğun bu merak duygusuyla küçük denemeler yapması normaldir. Ancak eğer çocuğunuz sıklıkla bu duruma başvuruyorsa altında ruhsal bir sorun olup olmadığını araştırmanız yerinde olacaktır. Çocuklar yaşadıkları büyük olumsuzlukları veya şok edici olayları kolaylıkla atlatamayarak stres hâlinden kurtulmak için bu gibi yöntemlere başvurabilirler. Bunun için eğer çocuğunuzun sık sık mastürbasyon yaptığına tanık oluyorsanız bir uzmandan destek almanız faydalı olacaktır. Duygusal bir boşluğa sebep olmamak için çocuğunuzla yeterince ilgilenmeye özen gösterin. Çocuğunuz için mutlu ve huzurlu bir aile ortamı oluşturduğunuzdan emin olun.

Çocuklar henüz özel bölge, ahlak ve cinsellik kavramlarına tam olarak hâkim olmadığı için başkalarının yanında mastürbasyon yapmaktan çekinmez. Genellikle 4-5 yaşlarında okul ortamında bu gibi durumlarla sıklıkla karşılaşılır. Çocuğunuz başkalarının yanında mastürbasyon yapıyorsa ona kızmak yapacağınız en büyük hatadır. Bunu yerine çocuğunuza özel bölgelerin nereleri olduğunu hangi aktivitelerin özel olduğunu ve hangi alanlarda yapılabileceğini öğretmelisiniz. Çocukların dikkati çabuk dağıldığından başkalarının yanında bu davranışı sürdürmeye devam edebilir. Bu gibi bir durumda çocuğunuza bir şifre belirleyip bu şekilde uyarıda bulunmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede başkalarını güldürmeden ve çocuğunuzu utandırmadan durumu kontrol altına alabilirsiniz.

Çocuklar neden mastürbasyon yaparlar?

Çocuğunuzun mastürbasyon yapması doğal bir durum olduğu için endişe etmek ve ona kızmak yersizdir. Bunu yerine görmezden gelmeyi denemelisiniz. Sürekli olarak durumu kontrol altında tutmanız, kızmanız veya uyarmanız çocuğunuzda yanlış bir şey yapıyor hissine sebep olabilir. Bu durumda gelecekteki cinsel hayatını etkileyecek yaralar alabilir. Aynı zamanda uyarılarınız kışkırtıcı bir etki yaratarak daha fazla bu davranışı sergilemesine sebep olabilir. Bunun yerine çocuğunuzun başka şeylerle ilgilenmesini sağlayarak dikkatini başka bir yöne çekmeyi deneyebilirsiniz. Ellerini ve zihnini uzun süreli olarak meşgul edebileceği aktivitelere yöneltebilirsiniz.

Eğer çocuğunuzun kendini mastürbasyon yapmak konusunda dizginleyemediğini gözlemliyorsanız bunun muhtemelen bir psikolojik nedenden kaynaklandığını ve bir davranış bozukluğu olduğunu kabul etmelisiniz. Bir uzmandan destek almak bu davranış bozukluğunun tedavisi için etkili olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0