Çocuklu Aileler İçin Dışarıda Yemek Yeme Rehberi

Günümüzde dışarıda yemek yemek sevilen bir aile aktivitedir. Çocuğunuzla yemeğe çıkacağınızda yetişkinlerden farklı ihtiyaçları olabileceğini göz ardı etmemelisiniz.

Çocuklu Aileler İçin Dışarıda Yemek Yeme Rehberi

Çocuğunuzla dışarıda yemek yerken neye dikkat etmelisiniz?

Çocuğunuzla dışarıda yemek yiyeceğiniz zaman dikkat etmeniz gereken en temel şey elbette ne yenileceğidir. Siz çeşitli dünya mutfaklarının yemeklerini tercih ediyor olabilirsiniz ancak çocuğunuz sizinle aynı fikirde olmayabilir. Çocuklar genellikle alıştıkları tatların dışına çıkmak istemezler. Bu yüzden çocuklar için özel menüler hazırlayan bir yere gitmediyseniz tercih ettiğiniz yemeğe çocuğunuzun zevkine göre ekleme ve çıkarmalar yapabilirsiniz. Ayrıca seçeceğiniz yemeğin hızlı hazırlanan bir yemek olmasına da dikkat etmeniz gerekir. Çünkü çocuklar açken beklemek konusunda oldukça sabırsızdır.

Çocukların dikkati çok çabuk dağılır. Yemek sırasında nerede oturduğu bile yoğunlaşma süresini etkiler. Pek çok restoran çocukların ihtiyaçlarına göre düzenlendikleri için mama sandalyesi veya çocuklar için uygun yüksek iskemleler bulundurur. Yemeğe çıkmadan önce arayarak çocuğunuz için uygun sandalyeleri olup olmadığını sorabilirsiniz. Çünkü olmaması hâlinde çocuğunuzun yemeğini rahat yiyememesi olasıdır.

Nasıl bir restoran seçtiğiniz çocuğunuz için oldukça önemlidir. Yüksek sesli müziğin olduğu gürültülü bir ortam çocuğunuzu olumsuz etkileyebilir. Ayrıca çalışanların çocuklara karşı hoşgörülü olmadığı mekânlar da vardır. Seçtiğiniz restoranın böyle bir yer olup olmadığını öğrenmek için çocuğunuzla gitmeden önce kendiniz giderek deneyimlemeniz yerinde olacaktır.

Restoranda oyun alanı bulunması önemli midir?

Çocuğunuz yemeğini bitirdikten sonra sıkılarak sizin yediğiniz yemekten keyif almamanıza sebep olabilir. Oyun alanı olan veya çocukları eğlendirecek araç gereçler bulunduran restoranları tercih etmeniz bu durumda bir çözüm olabilir. Eğer seçtiğiniz yerde böyle şeyler bulunmuyorsa yemeğe çıkarken çantanıza küçük bir oyuncak ve birkaç boya kalemi atabilirsiniz. 

Çocuklar yetişkinler gibi her duruma ve mekâna göre davranmak konusunda pek de iyi sayılmazlar. Çocuğunuz gittiğiniz bir restoranda doyduktan sonra sıkılarak ağlamaya başladığında buna şaşırmamalısınız. Böyle bir durumda yemeği yarım bırakıp kalkmanız onda doğru bir davranışta bulunduğu fikrini uyandırabilir. Bunu yerine çocuğunuzu sürekli olarak oyalayacak bir şeyler bulmak faydalı olacaktır. 

Dışarıda yemek yemeye gittiğinizde kendi konforunuzdan çok çocuğunuzunkini önemsemelisiniz. Çocuğunuzla gittiğiniz bir yerde kendi aranızda sohbet etmeye dalarak çocuğunuzu aksatmamaya özen gösterin. Ailece dışarıda yemek yemenin keyifli bir aktivite olduğunu çocuğunuza hissettirdiğiniz zaman onun da keyif almasını sağlayabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0