Çocuklarla Yolculuk

Çocuklarla birlikte özel araçla gerçekleştirilen yolculuk sırasında anne ve babalar, çocukların güvenliği için bazı durumları göz önünde bulundurarak yaşanabilecek çeşitli kazaların ardından çocukların mümkün olduğunca az yara almasını sağlayabilirler.

Çocuklarla Yolculuk

Çocuklarla Yolculuk esnasında neye dikkat edilmelidir?

Çocukla gerçekleştirilen yolculuklar sırasında anne ve babaların biraz daha dikkatli olması gerektiği söylenebilir. Sürücü ne kadar dikkatli olursa olsun, çocukların önceden tahmin edilmesi zor olan davranışları bazı kazalara neden olabileceğinden anne ve babaların dikkatli olmasında fayda olacaktır. Araç yavaş seyretse dahi yapılacak kazalar çocuklarda ciddi yaralanmalar doğurabileceğinden dolayı da alınacak güvenlik önlemleri büyük önem arz etmektedir.

Çocukların mutlaka gelişim dönemlerine uygun bebek koltuklarında yolculuk yapması gerektiği unutulmamalıdır. Çocuklar hareketlerinin kısıtlanmasından hoşlanmayacağı için bu tür koltuklara oturmak istemeyebilirler ancak anne ve babalar yolculuğu eğlenceli hâle getirerek çocuğun bu duruma daha az direnç göstermesini sağlayabilir. Yolculuk sırasında çocuğun oynayabileceği oyuncaklar, hikâye kitapları bulundurmak ya da yolculuk sırasında etrafta görülen şeylerle ilgili çocukla muhabbet etmek yolculuğu eğlenceli hâle getirebilir.

Çocukla birlikte yapılan yolculuklar sırasında 2-3 saatte bir, çocukların hareket edebilmesi ve tuvalet ihtiyaçlarını giderebilmesi için mola vermek faydalı olacaktır.

Yolculuk esnasında çocukların güvenliği nasıl sağlanır?

Çocukların güvenliği için anne ve babaların çocuk araçtayken onları hiçbir zaman tek başına araç içinde bırakmamaları gerektiği söylenebilir.

Çocukların, sürücünün dikkatini dağıtacak şekilde bağırmasının, gürültü yapmasının ya da fiziksel temaslarda bulunmasının önüne geçmek de güvenlik açısından önemli bir konu olacaktır.

Çocukların arabaların kapılarından uzak durmasını, kapı kolları ile oynamamasını sağlamak da anne ve babaların dikkat etmesi gereken konular arasındadır. Eğer mümkünse, çocuk arabadayken mutlaka çocuk kilidini kullanmak gereklidir.

Çocuklar diğer yolcuları ve sürücüyü rahatsız edecek bazı davranışlarda bulunabilirler. Çocuklara başkalarına saygılı olmaları gerektiği hatırlatılarak bu durumun önüne geçilebilir.

Çocuklarla birlikte yolculuk yapılırken bahsedilen konulara dikkat ederek bazı güvenlik önlemleri alınmaya çalışılabilir. Bu güvenlik önlemlerinin dışında, çocuklar arabadayken sürücülerin çok dikkatli olmaları gerektiğini unutmamaları, yaşanabilecek küçük kazaların yetişkinlere zarar vermese bile çocuklar üzerinde ciddi sorunlar yaratabileceğini göz önünde bulundurmaları tavsiye edilmektedir.

ÇOCUKLARIN ŞİİRİ SEVME SEBEPLERİ VE ÇOCUKLARA ŞİİRİ SEVDİRMENİN YOLLARI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0