BEBEĞİNİZLE OYNAYABİLECEĞİNİZ ROL YAPMA OYUNLARI

Çocuklar, çevrelerine uyum sağlayabilmek için etraflarında olup bitenleri anlamaya çalışırlar. Çevrelerindeki şeyleri öğrenirken onları sınıflandırırlar. Buna insanlar da dâhildir. Rol yapma oyunlarıyla çocuğunuzun insanları tanımasını sağlayabilirsiniz. Çocuklarla oynanacak rol yapma oyunları çocuğun gelişimini olumlu yönde etkileyebilir.

BEBEĞİNİZLE OYNAYABİLECEĞİNİZ ROL YAPMA OYUNLARI

Çocuklarla oynanacak rol yapma oyunları çocuğa nasıl katkı sağlar?

Küçük çocuklar için, bulundukları dünya bir keşif alanıdır. Burayı yeni yeni tanımaya başlayan çocuk, yavaş yavaş nesneleri ve insanları öğrenmeye çalışır. Etrafındaki nesneleri, sesleri, görüntüleri dikkatle inceler. Bebekler edindikleri bilgileri ilk başlarda genel bir gruplandırmaya koyar. Onlar için her dört ayaklı hayvan kedi, her kadın anne, her erkek de baba olabilir. Çocuklar nesneleri daha iyi tanıdıkça yaptıkları bu genel gruplandırmalar da giderek özelleşir. Fakat çocuğun yeni şeyler öğrenebilmesi için deneyime ihtiyacı vardır.

Çocuklar, nesnelerin dışında insanları da tanımaya çalışırlar ve onları sınıflandırırlar. Küçük bir ailede yaşayan çocuğun insanları tanıyıp öğrenmek için pek fırsatı yoktur. Ancak eve gidip gelen misafirlerden ve dışarıda gördüğü insanlardan bir şeyler öğrenebilir. Çocuğunuzun başkalarının olduğu kadar kendinin de farkına varması gerekir. Onunla birlikte oynayacağınız oyunlarla çocuğunuzun hem kendisini hem de diğer insanları tanımasına yardımcı olabilirsiniz. Mesela çocuğunuzla rolleri değiştirmek faydalı olabilir. Çocuğunuz büyük bir insanmış ve siz de bir bebekmişsiniz gibi ondan kaçarak birlikte kovalamaca oynayabilirsiniz. Aynı şekilde siz de onu kovalayabilirsiniz. Böylece hem çocuğunuzla vakit geçirmiş olursunuz hem de çocuğunuzun hayal gücüne katkı sağlayabilirsiniz.

Oynayacağınız saklambaç oyunları çocuğunuzun nesnelerin devamlılığını sürdürdüğünü görmesi için iyi bir yöntem olabilir. Çocuğunuzun saklanmasını sağlayarak onu bulmaya çalışabilirsiniz ya da siz gözden kaybolarak onun sizi bulmasını isteyebilirsiniz. Birbirinizi bulduğunuzda sarılıp kucaklaşabilirsiniz.

BEBEĞİNİZLE OYNAYABİLECEĞİNİZ KELİME OYUNLARI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0