Çocuklarla İletişimin Temel Noktaları

by Bebek Melekleri

Çocuklarla iletişimin temel noktalarını bilmeniz gerekmektedir. Ebeveyn-çocuk iletişimi, tüm çocuk bakımı konusunun en önemli ve dikkat edilmesi gereken yanıdır. Sağlıklı bir ilişki, çocukların hem fizikî hem de zihinsel gelişimleri açısından son derece olumludur. 

Çocukların, özellikle kişiliklerinin gelişimi aşamasında anlattıkların dinlenilmesi, saygı duyulmaları ve fikirlerinin önemli olduğunu hissetmeleri çok önemlidir. Bu türden bir etki çocuğun gelecekteki ilişkilerini ve iletişimlerini de etkiler. Tüm bunların eksikliğini yaşayan çocuklardaysa sağlıklı bir kişilik gelişimi mevcut değildir.

Çocuklarla iletişimin temel noktaları nelerdir?

Çocuklarınızla iletişim kurmak için onların büyümesini ya da uzun, mantıklı ve sizin için de önemli cümleler kurmalarını beklememelisiniz. İletişime ne kadar erken geçerseniz onlar için o kadar iyidir. Henüz herhangi bir kelimeyi söyleyemediği zamanlarda bile ikili iletişim gerçekleşir, bu nedenle “henüz çok erken” gibi bir görüşe sahip olmamalısınız. Çünkü henüz sağlam bir iletişim sürecinden geçmeyen çocuklar ileride de sizinle sağlıklı bir ilişki kuramayacak ve kendi içlerine kapanacaklardır. Bu da hayatlarında yanlış kararlar almalarına, çeşitli depresyon türlerine ve yalnızlığa neden olabilir.

Çocuğunuzla konuşmak için herhangi bir özel zamanı beklemeyin. Her an, onlarla konuşmak için özel bir zamandır. Dışarı çıkarken yapılan hazırlık sırasında ya da televizyon izlerken yapılan kısa konuşmaların asla yeterli olmadığını bilmekte fayda vardır. Konuşmanın faydalı ve yararlı olması için sadece çocuğunuzla ilgilenmeli ve ona, dinlediğinizi hissettirmelisiniz. Bunun için yapmanız gereken birkaç yöntem mevcuttur.

Çocuklar konuştukları zaman dinlenilmek isterler. Bu nedenle konuşmaya başladıklarında elinizden geldiği kadar çok sadece onlarla ilgilenmeli ve dinlemelisiniz. Ertelemek ve “daha sonra” konuşalım demek zaman mefhumunun henüz tam olarak zihnine yerleştirememiş çocuklar için belirsiz bir süreçtir ve bu onların kendilerini değersiz hissetmelerine neden olur. İletişim kurarken başka bir yöne bakmak yerine çocuğunuzla yüz yüze hatta göz göze olmak en iyisidir. Bu dikkatinizi tamamen ona verdiğiniz anlamına gelir. Konuşurken ellerini tutmak ya da arada başlarını okşamak da faydalı bir yöntemdir.

Yapılması gereken ve belki de ebeveynleri en çok zorlayan durumsa sabırlı olmaktır. O anda dinlediğiniz konu, belki de çok basit ve gereksiz gibi görünse de çocuğunuz için çok önemlidir ve en küçük ayrıntısının bile dinlenilmesi gereklidir. Yetişkinlerin dünyasında manasız olması, sabırsız olmanız için bir neden olmamalıdır. Yargılamamak da çocuğunuz için iyi bir davranış olacaktır. Konuşmaların hemen ardından vereceğiniz yargı belirten kesin ifadeler çocuklar için fazla gelebilir ve sizinle yaşadıkları hakkında paylaşım yapma isteklerini azaltabilir. Çocukların her ne olursa olsun kelime hazineleri sizin kadar gelişmiş değildir. Bu nedenle hislerini ve duygularını her zaman tam olarak ifade edemeyebilirler. Bu tür durumlarda vücut dilini izlemek, size hissettikleri konusunda çıkarımlar sağlayacaktır.

Çocukların karar almaları sırasında dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler