Çocuklarınızı Böcek Isırıklarına Karşı Koruyun

by Bebek Melekleri

Çocuklarınızı böcek ısırıklarına karşı korumak önemli bir konudur. Böcekler, çocuklar için boyutlarından çok daha büyük problemlere sebep olabilirler. Çocuğunuzu bu küçük haşerelere karşı korumak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır.

Çocukların yediklerini yüzlerine bulaştırmaları ve kırıntı dökmeleri özellikle karınca, arı gibi böcekler için cezbedici olabilir. Fakat bazı böcekler boyutları kadar masum değildir ve çocuğunuza ciddi zararlar verebilir. Böcek ısırıkları genelde yaz aylarında daha çok görülse de her mevsim gerçekleşebilir.

Böcek ısırıklarının çoğu rahatsız edici bir kaşıntı dışında zararsızdır fakat en büyük tehlikelerden biri taşıdıkları hastalıkları insanlara bulaştırmalarıdır. Özellikle sivrisinekler, bazı bulaşıcı hastalıkların yayılmasını kolaylaştırmaktadır. Çocuğunuzun gösterebileceği alerjik reaksiyonlar da önemli tehlikeler arasındadır. Bunların dışında bazı böceklerin zehirli olması da çocuklarınız için tehlikelidir.

Çocuklarınızı böcek ısırıklarına karşı nasıl korursunuz?

Çocuğunuzu böcek ısırıklarına karşı korumak için alabileceğiniz önlemler arasında, cildinin her yerini kapatacak bir şekilde giydirmek yer alabilir. Fakat bu durum yaz aylarında pek iyi bir çözüm olmayabilir. Çünkü çocuğunuzu sıcak çarpabilir. Çocuğunuzun kıyafetlerinin parlak renkli olması ve üzerinde çiçek desenlerinin bulunması böcekleri cezbedebilir. Bu nedenle dışarı çıkarken çocuğunuzun kıyafetinde bulunan renk ve desenlere dikkat edin. Kıyafetlerdeki desenler dışında çocuğunuzun üzerindeki kokulara dikkat etmek de faydalı olabilir. Çiçek kokulu çamaşır deterjanları, sabunlar da böceklerin ilgisini çocuğunuzun üzerine çekebilir.

Evinizde bahçe varsa ve çocuğunuz bu bahçede vakit geçiriyorsa bahçenizde renkli, kokulu bitkiler ekmemeye çalışın. Bahçeniz özellikle bahar aylarında arı ve böceklerin uğrak yeri olabilir. Onun yerine çalı benzeri çiçeksiz yeşil bitkiler tercih edebilirsiniz. Fakat her türlü bitki böcekler için yuva olabilir. Bu nedenle her ihtimale karşı dikkatli olun.

Dışarı çıkacağınız zaman çocuğunuzun derisinin açık kaldığı bölgelere sinek kaçırıcı spreyler ya da kremler uygulayabilirsiniz. Fakat bunları çocuğunuzun üzerinde kullanmadan önce doktorunuza danışın. Böylelikle kullanacağınız miktar ve ilacın içinde bulunmaması gereken maddeler hakkında daha net bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bahar aylarında etrafta en çok korku salan böceklerden biri arılardır. Arı ısırıkları hem can yakıcıdır hem de bazı çocuklarda alerjik reaksiyonlara sebep olurlar. Çocuklarınızı özellikle dış mekânlarda arı ısırıklarından korumak için dışarıda yapışkan ve şekerli yiyecekler vermemeye dikkat edin. Özellikle meyve reçelleri arılar için çok çekicidir. Eğer benzer bir yiyecek yedirdiyseniz sonrasında kokusu ve tadı kalmayacak şekilde çocuğunuzun ellerini ve yüzünü temizleyin.

Sivrisinekler, bulaşıcı hastalıkların yayılmasında etkili olabildiklerinden aslında oldukça tehlikelidirler. Genelde sıcak havalarda su birikintilerinde çoğalırlar. Evinizin etrafında su birikintilerinin oluşumunu önleyerek sivrisineklerin çoğalmasını engelleyebilirsiniz. Kapı ve pencerelerinize taktıracağınız sineklikler de hem evinizi havalandırabilmenize hem de sivrisineklerden korunmanıza olanak sağlar.

Ağız yaralanmalarında uygulanacak yöntemler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler