Çocukların Yetişkinlere Olan İletişimleri

Özellikle dışarıda, erişkinlerle karşılaşan çocuklar ebeveynlerinin yanında olsalar dahi çekingen davranabilir, selamlamalara ve sorulara cevap vermeyebilirler.

Çocukların Yetişkinlere Olan İletişimleri

Çocukların yetişkinlerle olan iletişimi nasıldır?

Sokakta, markette ya da herhangi mekânda karşılaştığınız arkadaşınızla selamlaşmanızın ardından, arkadaşınızın da çocuğunuza selam vermesi ve nasıl olduğunu sorması muhtemelen cevapsız kalacak bir sorudur. Çocukların birçoğu böyle bir sosyal karşılaşmadan rahatsız olurlar ve çekingen davranırlar. Bu normal bir durum olduğu gibi sizin de bunu doğal karşımanız gerekmektedir. Ancak ebeveynlerin de böyle durumlarda yapmaları gereken bazı davranışlar bulunmaktadır.

Çocukların bu davranışlarının altında yabancıların kötü niyetli olduklarını sezmeleri değil, doğal olarak ürkek olmaları, sosyal yeteneklerinin henüz çok zayıf olması ve o yabancıyla ortak ilgi alanlarının bulunmadığını bilmesi yatmaktadır. Yapmanız gerekenlerin başında çocuğunuzun davranışlarını değil duygularını dikkate almanız gelmektedir. Çocuğunuza her zaman destek olarak onu cesaretlendirmek, özellikle yabancılarla iletişim konusunda onu rahatlatabilir. Çocuğunuzu diğerlerine karşı “kaba, sıkılgan, utangaç” diye nitelemek yapabileceğiniz en kötü eylemdir. Çünkü muhtemelen bu etiketlere göre davranmak zorunda olduğunu hisseder ve hayatı boyunca çekingen ya da kaba olabilir.

Herhangi biri ya da bir arkadaşınız çocuğunuzla konuşmak istediğinde ve cevap alamadığında birkaç saniye durduktan sonra onun yerine cevap verebilirsiniz. Parka gideceğiz, alışverişten dönüyoruz gibi cevapların ardından “değil mi?” sorusuna yüksek ihtimalle başını sallayarak evet diyecek ya da “evet, çikolata da aldık.” diyerek örnek verecektir.

Yapabileceğiniz diğer bir davranışsa çocuğunuzla sosyal bir aktiviteyi canlandırmak yani rol yapma oyunu oynamak olacaktır. Herhangi bir sosyal senaryoyu (alışveriş, misafirlik, parkta bir tanıdık ile karşılaşmak, komşunun kapıdan bir şey istemesi gibi örnekler çoğaltılabilir.) canlandırarak rolleri paylaşabilir ve çocuğunuzun sosyal deneyimini arttırabilirsiniz. Unutmayın ki çocuğunuz için siz büyük bir örneksiniz. Taklit etmek insanların bebeklikten yetişkinliğe hatta yaşlılığa kadar en çok kullandığı öğrenme yöntemidir. Çocuğunuz siz farkında olsanız da olmasanız da sizi taklit ederek öğrenir. Yemek yemeyi, konuştuğunuz dili, davranışlarınızı, selam vermenizi, yabancılarla olan ilişkilerinizi, alışveriş yaparken kasiyerle neler konuştuğunuzu, bir şeyi nasıl istediğinizi, eşinizle olan konuşmalarınızı, diğer bir deyişle yaşamınızda yaptığınız her şeyi izler ve taklit eder. Bu nedenle çocuğunuzla birlikte dışarıdayken yabancılarla konuşarak ona örnek olabilirsiniz. Siz konuşurken sizi izliyor ve konuşmayı nasıl sürdürdüğünüzü dinliyor olacaktır.  

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0