Çocukların Yaşayabileceği Hafif Yaralanmalara Müdahale

Çocuklar yaralandıklarında, küçük bir yaralanma da olsa korku ve endişeye kapılıp yaraya müdahaleyi zorlaştırabilirler. Çocuğun dikkatini dağıtıp onu sakinleştirmek, ona müdahale etmenizi kolaylaştıracaktır.

Çocukların Yaşayabileceği Hafif Yaralanmalara Müdahale

Hafif yaralanmalarını müdahale ederken neye dikkat edilmelidir?

Çocukların gün içinde yaptığı aktiviteler veya başka sebeplerle çeşitli yaralanmalar yaşaması olağan bir durumdur. Bu durumlarda çocuklar, yaralanmanın boyutu ne olursa olsun korku ve endişeye kapılıp kendisine müdahale edilmesinin daha çok canını yakacağını düşündüğünden buna izin vermemek için direnebilirler. Onlara yaraya müdahale edilerek buz torbasının duyduğu acıyı azaltacağını, yaralı bölgeye bandaj uygulamanın faydalı olacağını anlatsanız da bu onlar için pek bir şey ifade etmeyecektir. Böyle durumlarda çocuğun dikkatini başka bir yöne çekmek faydalı olabilir. Çocuğunuz yaralandığı zaman dikkatini başka yöne çekmek için en sevdiği oyuncağını getirebilir, ona sevdiği şarkılar söyleyebilir veya söyletmeye çalışabilir, o sırada dikkatini dağıtmasını sağlayacak eğlenceli bir ortam yaratmaya çalışabilirsiniz. Çocuğunuzun dikkatini başka bir yöne çekmeyi başardığınızda yarayı tedavi etmek için uygulayacağınız müdahalelere direnme olasılığı azalacaktır.

Çocukların yaşayabileceği hafif yaralanmalara nasıl müdahale edilir?

Yaralanmanın görüldüğü zamanlarda yaraya müdahale etmek için çocuğunuzu hareketsiz şekilde durmaya zorlamak, büyük ihtimalle onlar için uygun olmayacağından ve bunun özgürlüklerini kısıtladığını düşüneceklerinden yaraya müdahaleyi onların hareket kabiliyetini kısıtlamadan yapmaya özen göstermeniz uygun olabilir. Örneğin, buz torbasını dakikalarca elinizle dizinde tutmak yerine buz torbasını dizin çevresine bağlamak ve çocuğun hareket kabiliyetini kısıtlamadan aktivitelerine devam etmesini sağlamak iyi bir yöntem olabilir.

Çocuğun vücudunun herhangi bir yerinde küçük bir yaralanma meydana geldiğinde ona müdahale etmek için kullanacağınız ilk yardım malzemelerini, onlara sevimli görünüp onların ilgisini çekmek için üretilmiş üzerinde hayvanlar, çizgi film karakterleri gibi ilginç desenler bulunan bandajlar, yara bantları, buz torbalarından seçerseniz, kendisine müdahale edildiği sırada daha az direnç gösterecektir.

Çocuğunuzun yaralarına müdahale ederken ne kadar kuvvet uygulamanız gerektiği, yaralanmanın büyüklüğüne ve şiddetine bağlı olarak değişebilir. Kâğıt kesiği gibi ufak yaralanmalar için çoğu zaman müdahaleye gerek olmazken dışarıda gerçekleşen kesik ve sıyrıkların kir ve tozla dolarak olumsuz durum oluşturma ihtimali olduğundan bu tozları temizlemek gibi küçük müdahaleler kaçınılmazdır. Çocuğunuz, küçük yaralanmalara müdahale ettiğiniz sırada direnç gösteriyorsa kısa aralıklarla müdahaleyi gerçekleştirip çocuğunuzun şikayetlerinin ısrarla devam ettiği durumlarda müdahaleyi durdurmanız önerilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0