Her Çocuk Krizlerden Aynı Biçimde Etkilenmez

by Bebek Melekleri

Çocuklar yaşadıkları beklenmedik durumlarda birbirlerinden çok farklı tepkiler verebilirler. Anne ve babalar çocuklarının olaylar karşısındaki tavırlarını kendi geçmişlerinden, diğer çocukların nasıl etkilendiğinden bağımsız şekilde değerlendirmelidir. Çocukların tepkisi nasıl eğitildiğine ve nasıl yetiştirildiğine bağlı olarak değişmektedir

Ebeveynlerin kriz durumlarında yaptığı hatalar nelerdir?

Çocukların etraflarında olan biteni nasıl algıladıkları, karakter özelliklerine, deneyimlerine veya yaş gruplarına göre değişiklik gösterir. Her çocuk yaşadığı olumsuzluklara akranlarından ve hatta çevresindeki yetişkinlerden farklı tepkiler verir. Anne ve babalar çocuğun hayatını etkileyecek büyük ölçekli olaylarda çocuğa kendi düşünceleriyle yaklaşır. Örneğin, annenin hayatını olumsuz etkileyen bir şehir değiştirme durumunun çocuğun hayatını da altüst ettiği düşünülür. Ancak direkt olarak bir yargıya varmak ve çocuğa duygularını sormadan yaklaşmak yanlıştır. Çocuk yeni bir şehirde yaşayacağı için heyecanlı ve mutlu olabilir. Ebeveynler kendi hisleriyle çocuklarının hislerini bir düşünmemelidir.

Çocukların tepkisi neden birbirinden çok farklı olabilir?

Birden fazla çocuğu olan anne ve babaların yaşadıkları olumsuzluklarda çocukları farklı tepkiler verecektir. Çocukların kardeş dahi olsa, aynı değerlerle de yetiştirilse birbirlerinden farklı birer birey oldukları unutulmamalıdır. Anne ve babaların çocukların duygularını tahmin ederek yaklaşmaktansa olası bir kriz durumunda tüm çocuklarını gözlemleyerek ihtiyaçları olan desteği sağlamaları gerekir. Her çocuğun ihtiyacı eşit düzeyde olmayacağından aynı yaklaşım faydalı olmayacaktır. Kimi çocuklar büyük ve yıkıcı olaylara karşı pozitif kalabilirken kimileri tamamen çöküntü yaşayabilir. Bu durumda ebeveynlerin çocuklarını gözlemleyerek hangisi için en doğru yaklaşımın ne olduğunu kestirmeleri gerekir.

Tüm ailenin etkilendiği beklenmedik olumsuzluklarda anne ve babalar çocuklarının da kendileri kadar büyük bir yıkım yaşadığına inanır. Ancak bu etki çocuktan çocuğa, yaştan yaşa veya olaydan olaya farklılık gösterir. Nasıl ki her yetişkin zorluklarla aynı şekilde başa çıkamıyorsa çocuklar için de aynı durum söz konusudur. Her çocuğun yaşadığı olumsuzluklara karşı geliştirdiği bir savunma mekanizması olacaktır. Anne ve babalar çocuklarının hislerini ve düşüncelerini öğrenmek için çabalamalı ve davranışlarını da bunun için gözlemlemelidir. Bazı çocuklar olumsuzluklara karşı kendilerini korumak için çeşitli davranış bozuklukları geliştirebildiğinden bu durum gözden kaçırılmamalıdır. Böyle bir uyum ve davranış problemi gözlemleniyorsa bir uzmandan destek almak gerekli olabilir.

Ebeveynlerin çocuklarının kendileriyle aynı biçimde etkilendiğini düşünmeleri yaptıkları büyük hatalardandır. Bunun yerine çocuğa büyük değişiklikler, yaşanan olumsuzluklar veya beklenmeyen durumlarda ne hissettiği sorulmalıdır. Çocuğun hislerini bilmeden kendi duygularına göre hareket eden ebeveynler çocuklarına karşı hatalı yaklaşımlarda bulunabilir.

HAFIZANIN DUYGULARI ETKİLEMESİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin