ÇOCUKLARIN ANNE VE BABALARINA TEPKİLERİ

Anne ve babalar kimi zaman çocuklarına karşı sert kurallar koyma durumunda kalabilmektedirler. Bu anlarda özellikle inatçı çocuklar anne ve babalarına karşı kırıcı olabilirler. Ebeveynler yaşanan bu çatışmaları sorunsuz atlatmak için serinkanlı olmalıdırlar. Çocukların tepkileri karşısında doğru tepkiler vermek önemlidir.

ÇOCUKLARIN ANNE VE BABALARINA TEPKİLERİ

Çocuklar anne ve babalarına nasıl tepkiler verebilir?

Çocuklar istemedikleri işleri yaparlarken, agresif ve kırıcı olabilirler. Bu durumun üstesinden gelmek anne ve babaların görevidir. Bu nedenle yetişkinlerin yaklaşımları ve kuralların esnetilmemesi için koyulacak tavır çok önemlidir. Çocuklar üzerindeki otoritenin kaybolmaması da onların gelişimlerinin sekteye uğramaması açısından önemlidir.

Çocuklar istemedikleri işleri yapmamak için anne ve babalarının duygularını kullanmaya çalışabilirler. Ebeveynlerinin onları hiç düşünmediğini belirterek anne ve babalarını duygusal olarak zorlayabilirler. Bu durum karşısında verilecek olan tepki genellikle koyulan kuralların geri çekilmemesi olmalıdır. Bu konuda herhangi bir zafiyet beslendiğini gören çocuklar, sürekli olarak aynı tepkiyi göstererek anne ve babalarının bu zafiyetini kullanabilirler. Buna izin vermemek önemli bir noktadır. Anne ve babaların koydukları kuralları uygulaması ve durumun onlara ilgi göstermemek olmadığını açık bir şekilde çocuklara belirtmesi gerekmektedir. Bu şekilde davranılırsa çocuklar yapılan duygu sömürüsünün işe yaramadığını ve üstlerine düşen görevi yerine getirmeleri gerektiğinin farkına varacaklardır.

Çocukların Tepkileri Karşısında Nasıl Davranılmalı?

Kimi zaman çocuklar sadece duygu sömürüsü yapmakla kalmayıp anne ve babalarına karşı kırıcı sözler kullanabilirler. Çocuklar, “Çok kötü bir annesin.” gibi cümleler kurarak anne ve babalarını zan altına almaya çalışabilirler. Bu nedenle çocukların söylediği sözleri çok önemsemeyip içerlememek gerekmektedir. Aksi takdirde bu anne ve babaların içinde bir burukluk oluşturacaktır. Her aile bireyinin olduğu gibi çocuğun da üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini uygun bir şekilde anlatmak gerekmektedir. Bu durumun ona karşı bir nefret olmadığını sadece üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğini belirtmek, çocuğun yaşanan durumu anlaması açısından önemlidir.

Çocuğun eğitimi sırasında anne-babalar bu tarz üzücü ve kırıcı durumlarla sık sık karşılaşacaktır. Önemli olan ipleri çocukların eline vermemektir. Aksi takdirde anne ve babalar hem günlük yaşantılarında sorun yaşayacak hem de çocuklar geleceklerinde sorumluluk duygusundan yoksun olacaklardır. Bu da sorumsuz ve üzerine düşen sorumlulukları başka nesne ve kişilere yükleyen bireylere dönüşmelerine sebebiyet verecektir.

ÇOCUKLARI AFFETMEK VE ONLARLA UZLAŞMAK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0