Çocukların Sosyal Ortamlarda Etkin Olması İçin Yapılabilecekler

Okul öncesi çağda bulunan bazı çocuklar çok sessiz, başkalarıyla iletişime geçme konusunda isteksiz olabilirler. Bu çoğu zaman bir sorun teşkil etmeyeceği gibi bir avantaj da oluşturmaz. Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edip ona uygun davranmaya özen göstermelisiniz.

Çocukların Sosyal Ortamlarda Etkin Olması İçin Yapılabilecekler

Çocukları nasıl sosyal ortama girmesini sağlarız?

Her çocuğun karakter özellikleri farklılık gösterir. Bazı çocukların çok hareketli, girişken olabileceği gibi bazı çocukların da içe dönük ve kolay alışamayan bir yapıda olması normaldir. Yeni bir ortama girdiğinde hemen ısınmayıp çekingen davranan çocukların büyük çoğunluğu ortama ısındıkça içinde bulunduğu duruma ayak uyduracak, oynamaya veya etkinliklere katılmaya başlayacaktır. İçe dönük bir yapıda, yeni ortamlara kolay alışamayan çocuğunuza ısrar etmeniz onun daha da içine kapanık bir karakter geliştirmesine neden olabilir. Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edip ondan yapamayacağı şeyleri istememeye gayret göstermelisiniz. Çocuğunuz okul öncesi dönemin sonuna geldiğinde hâlâ fazla çekingense ve başka insanlarla konuşmaktan kaçınıyorsa bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır.

Kimi ebeveynler, çocuklarını sosyal ortamlarda gözlemleyip onların diğer çocuklardan daha sessiz ve içe dönük olduğunu gördüklerinde endişe duyabilir ve bunu değiştirmek isteyebilirler. Öncelikle çocuğunuzun yapısını kabullenmeli daha sonra çocuğunuzun başkalarıyla daha rahat iletişim kurabilmesi için bazı yöntemler uygulamalısınız. Çocuğunuza, tanıdığı ve sevdiği insanlara kendini ifade etmesi için ortam yaratabilir, sosyal ortamlarda olumlu davranışlarda bulunduğunda ona bunu belirtip takdir edebilirsiniz. Bu konudaki çeşitli hikâye kitaplarını satın alıp çocuğunuza bu yönde hikâyeler okumak, sosyal ortamlarda neden çekingen davrandığı hakkında onu yargılamadan, suçlamadan sohbet etmek faydalı olabilir. Ancak bunu yaparken çocuğunuzu zorlamamaya dikkat etmelisiniz. Sosyal ortamlarda istemediği şeyleri yapmak zorunda kalan çocuklar, kendini yetersiz ve başarısız hissedebilir.

Çeşitli etkinliklere katılmak istemeyen, sosyal ortamlarda çekingen davranan çocukların daha girişken olması için onu kreş veya anaokuluna başlatabilirsiniz. Evinizde sık sık akrabalarınızı veya arkadaşlarınızı konuk ederek çocuğunuzun kalabalık ortamlara alışmasını sağlayabilir, çocuğunuz konuşmak istemediğinde onun yerine konuşmadan ve konuşması için ısrar etmeden kendini yetersiz, öz güvensiz hissetmesinin önüne geçebilirsiniz. Bunları yaparken onu zorlamamaya, suçlamamaya, utangaç gibi sıfatlarla etiketlememeye özen göstermelisiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0