ÇOCUKLARIN EBEVEYNLERİ ÖRNEK ALMASI

Çocuklar, özellikle okul öncesi dönemden itibaren ebeveynlerinin davranışlarını örnek alarak onlara benzer davranışlar sergilemeye çalışabilir. Bu durum, çocuğun kişilik özelliklerine etki edeceğinden ebeveynlerin çocuklara olumlu örnek oluşturacak davranışlar sergilemesi gerektiği söylenebilir. Çocukların doğru davranışları örnek alması önemlidir.

ÇOCUKLARIN EBEVEYNLERİ ÖRNEK ALMASI

Çocukların örnek alması normal mi?

Çocuklar genellikle en sık iletişim kurma şansına sahip oldukları anne ve babalarının düşünce ve davranışlarını benimseyip onlara paralel davranışlar sergiler. Bu durumun okul öncesi dönemdeki çocuklarda daha sık görüldüğü söylenebilir.

Ebeveynlerinin davranışlarını, tutumlarını, hareketlerini hatta konuşma tarzlarını örnek alan çocukların gelecekte düşünce tarzının, davranışlarının ebeveynlerininkine paralel olacağı, çocuğun kişilik özelliklerinin bu yönde gelişeceği söylenebilir. Çocuğun anne ve babasından gördüğü bazı olumsuz düşünce ve davranışları da örnek alma ihtimali yüksek olduğundan, çocuğun kişiliğinin olumsuz etkilenmemesi için ebeveynlerin davranış ve tutumlarına dikkat etmeleri gerekecektir.

Çocuklar neden ebeveynlerini örnek alırlar?

Okul öncesi dönemdeki kız çocukların genellikle annesine, erkek çocukların ise babasına olan hayranlığından dolayı onları taklit edip örnek alacakları söylenebilir. Bu dönemdeki kız çocukların annesi gibi giyinmek, makyaj yapmak istemesi, erkek çocukların ise babaları gibi davranmak istemesi sıklıkla görülebilen davranışlardır.

Okul öncesi dönemdeki çocukların anne ve babalarına hayranlık duyup kendilerine onları örnek almasının çocuklar için bir güven kaynağı olduğu söylenebilir. Örnek aldığı karakter çocuğun yetersiz hissetmesine yol açar ve çocuk örnek aldığı modelin olumsuz davranışlar sergilediğinin farkına varırsa endişe ve güvensizlik hissetme ihtimalinin bulunacağı söylenebilir.

Çocukların anne-babalarının aile içindeki görev ve sorumluluklarını tam olarak yerine getirmesi hem ailenin hem de çocuğun huzur ve mutluluğu için önem arz eder. Bu bakımdan, anne ve babaların çocuklara örnek olacak olumlu davranışlar sergilemesi, görev ve sorumluluklarını tam olarak yerine getirmesi, hem çocukların olumlu kişilik özellikleri sergileyip gelecekte mutlu bir birey olmaları hem de aile içindeki huzurlu bir yapının oluşması için katkı sağlayacaktır.

Ebeveynlerin, çocuklara olumlu örnek olacak davranışlar sergilemesinin, çocukların bilişsel gelişimleri, akademik başarıları gibi durumları da olumlu yönde etkileyeceği söylenebilir.

ÇOCUKLARA YAPTIRIM UYGULAMAK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0