ÇOCUKLARIN ÖĞÜNLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Çocukların beslenme programları oluşturulurken öğünlerde yer alacak gıdalar günlük ve haftalık olarak özenli biçimde planlanmalıdır. Her öğün kendi içinde dengeli olurken haftalık besin programı da benzer bir dengeye sahip olmalıdır.

ÇOCUKLARIN ÖĞÜNLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Çocukların beslenme programları nasıl olmalı?

Okul öncesi, büyüme ve gelişimin en hızlı olduğu dönemdir. Büyüme ile gelişme yaşa, cinsiyete ve aktivite durumuna göre ideal ağırlık artışı ile değerlendirildiği için beslenme biçimi oldukça önemlidir. Çocukların beslenme programları, büyümelerini desteklemek için ihtiyaç duydukları tüm besin ögelerini içermeli, yeterli ve düzenli olmalıdır. Bunun için de anne-babaların ve çocuğun beslenmesinden sorumlu kişilerin öğünlerin kendi içindeki dengesine, günlük olarak tüketilmesi gereken besin gruplarına ve hafta içindeki besinlerin dağılımına özen göstermeleri gerekir. Aksi hâlde bazı besin gruplarından yetersiz veya gereğinden fazla tüketmek çocuklarda sağlık problemlerine neden olabilir. Örneğin, karbonhidrat bakımından zengin besinlerin çok fazla tüketilmesi, diğer besin gruplarının göz ardı edilmesi çocuklarda fazla kilo alımına sebep olabilir.

Besin değerleri dağılımı nasıl olmalı?

Çocuklar için hazırlanan öğünler kendi içinde tutarlı olmalıdır. Karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral grubu besinler bir öğün içinde dengeli bir biçimde dağılmalıdır. Buna ek olarak sıvı miktarı da her öğün için dengeli olmalıdır. Örneğin, bir öğünde çorba gibi sıvı içeren bir besin varsa aynı öğünde meyve suyu olması çocuğun sıvı ile doymasına ve diğer besinleri yememesine neden olabilir. Öğünler dört parçaya ayrılmalı her bir besin grubu dengeli olarak her öğünde var olmalıdır. Bir öğünde protein olarak et varsa vitamin ve mineral ihtiyacı için yanında salata tercih edilmeli, karbonhidratsa sağlıklı kaynaklar olan tam buğday unlu makarna, bulgur gibi besinlerle sağlanmalıdır.

Çocukların et tüketimi hayvansal proteinin faydaları bakımından oldukça önemlidir. Et ve et içeren yemekler haftalık olarak öğünlere dağıtılmalıdır. Kuru baklagiller de değerli bir protein kaynağı olduğundan haftalık programda mutlaka yer almalıdır.

Çocukların öğün içeriği nasıl olmalı?

Öğünlerde denge sağlanmaya çalışılırken öğün içindeki besinlerin içerikleri dikkate alınmalıdır. Öğün içindeki besinler birbirlerinden farklı da olsa aynı içeriğe sahip olmamalıdır. Örneğin, öğlen yemeğinde pirinç pilavı, sütlaç ve pirinç içeren bir çorbanın tercih edilmesi öğünün dengesini olumsuz etkileyecektir.

Çocukların dengeli beslenebilmesi için özen gösterilmesi, gerekli besin dengesine ek olarak düzenli beslenme alışkanlığının da kazandırılması gerekir. Öğün aralarında tüketilen hatalı ara öğünler, ana öğünleri ve dengeli beslenmeyi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ara öğünlerde şekerli yiyecek ve içecekler, abur cuburlar yerine ana öğünleri destekleyecek besinler tercih edilmelidir.

Kalsiyum çocukların büyümesinde önemli bir yer tuttuğu için süt ve süt ürünleri her gün tüketilmelidir.

Bebek melekleri , 0-6 yaş çocuk sağlık ve yazı dizisi.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0