Çocukların Odalarını Toplaması ve Temizlemesi

by Bebek Melekleri

Çocukların odalarını toplaması ve temizlemesi gelişimleri için önemlidir. Unutmamakta fayda vardır ki temizlik konusu onu gerçekleştirenin gördüğü ve gerekli olduğuna inandığı bir konudur. Yani sizin için dağınık olan bir oda çocuğunuz (ya da başka bir kimse) için rahatlatıcı ve güvenli bir liman olabilir.

Çocukların düşünceleri, genellikle ebeveynlerinden farklıdır. Sizin için olması gerekenler aslında onlar için tam tersi olduğu gibi, sizi rahatlatan bir eylem onların rahatsız olmasına neden olabilmektedir. Temizlik konusu da bunların başında gelir. Çocuklarınız için dağınık bir oda aslında dağınıklığından ziyade her an oyuna devam edebildiği, her istediği oyuncağın elinin altında bulunduğu ve hayalinde kurduğu düzeni (bu size göre kaos olsa da) sürdürebildiği bir vaha olabilir. Bu durum çoğu zaman anne ve babaların kâbusu olmuştur. Ebeveynlerin temizlik konusundan önce, çocuklarının oyun dünyasına saygı duymaları onların duygusal ve zihinsel gelişimleri açısından olumlu etkilere sahip olabilir. Ancak bu temizliği tamamen geri plana itmelisiniz demek değildir. Çocukların oyunlarına ve oyuncak “düzenine” saygı duymanın yanında, onlara temizlik duygusunu ve alışkanlığını da kazandırmanın bazı yolları mevcuttur.

Temizliği sınırlamak ve belirli bir süre sonra topluca yapmak sizin hem fiziksel olarak zorlanmanızı engeller hem de çocuğunuzun oyunlarını sürdürebilmesi açısından bir olanak sağlar. Çocuğunuzun, oyuncaklarını bir süre için bırakıp başka bir şeyle ilgilenmesi oyunlarının bitmiş olduğunu göstermez. Bazı durumlarda o oyun ertesi güne de sarkabilir ve onlar için bu çok hayati bir önem arz edebilir. Belki de oyuncak bebeklerinden ya da ayılarından birisi hasta olmuştur ve ertesi güne kadar çocuğunuzun inşa ettiği hastanede kalması gerekiyordur. Çoğu anne için temizliği akşama bırakmak belirli zaman aralıklarında durmadan etrafı toplamaktan daha kolaydır.

Çocukların odalarını toplaması ve temizlemesi onlara ne katar?

Genellikle bir odanın temizlenmesini ya da dağılmış oyuncakların toplanmasını isteyen sadece ebeveynler olur. Bu nedenle temizliği, çocuğunuzla bölüşmek iyi bir fikirdir. Yapılacakların, çocuğunuzun yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre bölüşülmesi onun temizlik fikrine soğuk bakmamasını sağlarken dayanışma duygusunun da gelişmesine yardımcı olabilir. Temizlik sırasında isteklerinizi tek seferde tek bir iş üzerinde yoğunlaştırmanız işleri kolaylaştıracaktır. Çocuklar ebeveynlerin isteklerini ne kadar rahat ve kolay anlarlarsa o kadar başarılı olurlar. Temizliği oyun hâline getirebilmek de bu manada önemli bir adım olacaktır. Çocuğunuzu kazanacağı bir yarışmaya başlatmak etrafa dağılmış olan eşyalarını toplamak konusunda ikna edici bir yöntemdir. Söz gelişi belirli bir sürede sadece kırmızı oyuncaklarını odanın belirli bir köşesine toplatmak gibi.

Tüm bunların yanında çocuklarınızın gayretlerini ödüllendirmek onları daha mutlu ve temizliğe daha barışık bir hâle getirecektir. Bu aynı zamanda özgüvenlerini de sağlamlaştıracak ve istenilen görevleri başarıyla yerine getirmenin verdiği güveni yaşayacaklardır.

Çocukların yapabileceği ev işleri ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler