Çocukların Karar Almaları Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

by Bebek Melekleri

Çocukların karar almaları sırasında dikkat etmeniz gerekenler vardır. Ebeveynlerin, çocuk bakımında zorlandıkları konuların başında, çocuklarının karar almalarına izin verip vermeyecekleri ve eğer izin verilecekse bunun ölçüsünün ne olması gerektiğidir.

Henüz yeteri kadar hayat tecrübesi bulunmayan çocukların yaşamlarını etkileyecek konularda karar almalarına izin vermek, ebeveynler için her zaman mantıklı bir davranış gibi gözükmemektedir. Öte yandan çocukların kendi kararlarını almalarını bir miktar da olsa sağlamak, onların gelişimi açısından çok önemlidir. Hayatlarının daha sonraki döneminde daha cesur ve mantıklı kararlar alabilmeleri için çocukluk döneminde belirli çerçevelerde karar almalarına izin verilmelidir. Çocukların herhangi bir konuda karar almalarına izin verilmemesi, okul ve iş hayatlarında genellikle yanlış karar almalarına yol açmaktadır.

Çocukların karar almaları sırasında dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Yetişkinlerin dahi aldıkları her karar doğru ve mükemmel olmadığı gibi bunları çocuklarımızdan da beklemek yanlış olacaktır. Bu nedenle hata yapmanın ve yanlış kararlar almanın normal olduğunu ve bu hatalardan dersler çıkarılarak daha başarılı bir insan olunabileceği çocuklara anlatılmalıdır. Bununla birlikte yanlış karar alan ve sonucunda da hata yapan çocuklarınıza suçlayıcı ifadeler kullanmak yerine, hatalarını anlamalarını sağlayacak daha hafif ve yumuşak uyarılarda bulunabilirsiniz.

Çocukların henüz yeni gelişmeye başlamış mantıksal süreçleri ve düşünce yapıları yetişkinler için çok basit görünebilmektedir. Bu nedenle onlara karmaşık ve çoklu komutların yer aldığı kararlar karşısında yalnız bırakmamak gereklidir. Diğer yandan gün boyunca herhangi bir konu hakkında tüm kararı çocuklara bırakmak da hata yapmalarına ve bu nedenle de özgüvenlerini kaybetmelerine yol açacaktır. Ayrıca karar almalarını isterlerken ucu açık seçenekler de sunmamanız gerekir. Çocuklar için mevcut seçenekler arasında seçim yapmak ucu açık bir durumda kalmaktan çok daha kolay bir durumdur. Sağlık ve güvenlik konusunda ise kararları ebeveynler alması önemlidir. Özellikle güvenlik konusunda karar vermesi istenilen çocukların mantıklı ve güvenli seçeneği tercih edecek hayat tecrübesinin bulunmadığını bilmekte fayda vardır.

Tüm bunların yanında çocuklarınız için iyi kararlar almak yolunda çaba gösteriyor olmanız, hataların da meydana gelebileceği gerçeğini değiştirmemektedir. Bunu çocuklarınızın da anlamasını sağlamalısınız. Onlar da hatalı kararlar alabileceklerini ve sonuçlarından dersler çıkarabileceklerini bilmeliler. Yapılan hatalar sonucunda azarlayıcı tavır ve sözler kullanmak onların kişiliklerine büyük bir darbe vuracak ve karar alma içgüdü ve güvenlerini törpüleyecektir.

Çocukların kapasitesine uygun aktiviteler seçmek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler