Çocukların İnce Motor Becerileri

Çocukların temel hareketleri anlayabilmeleri, bunları mantıksal bir düzlem içinde kurgulayabilmeleri için ebeveynlerinin desteklerine ihtiyaçları vardır.

Çocukların İnce Motor Becerileri

Çocukların ince motor gelişimi nasıl oluşur?

Bebekler ince motor becerilerini geliştirmeye dair ilk hareketlerini ellerini kullanarak yaparlar. İlk aylardan itibaren ellerini, keşfetmenin en güzel aracı olarak kullanan bebekler, üçüncü aydan itibaren hareketleri çoğaltırlar. Kendi elleriyle oynamaya başlayan bebek, yaptığı hareketlerle el ve göz koordinasyonunu oluşturmaya başlar. Bir yaşına gelene kadar her gün aşama aşama ilerleyen bu hareketler bir yaşından sonra artık iyice güçlenir. Bebek bu süreçten sonra başparmaklarını, nesneleri tutarken başarılı bir şekilde kullanır.

Çocukların hareket kabiliyetleri arttıkça nesnelere dokunma istekleri de bir o kadar artar. Etrafındaki herhangi bir şeyi ellerine almaya hevesli olurlar. Ebeveynler, bebeklerinin bu isteğini geri çevirmemeye dikkat ederlerse çocukları için faydalı olabilir. Nitekim çocuk dokunduğu her şeyde algısını güçlendirir.

Ebeveynler çocuklarının algısını güçlendirmek için farklı yollar deneyebilirler. Mesela her gün çocuğun oyuncaklarını önüne yığmak yerine, bir kutunun içine belirli miktarda koyup onun keşfetmesine yardımcı olabilirler. Böylelikle çocuk, hem oyuncak yoğunluğundan kurtulmuş olur hem de her seferinde farklı oyuncağı göreceği için ayırt etme yetisini güçlendirir.

İnce motor gelişimine yardımcı olan oyunlar nelerdir?

Çocukların bir şeyleri keşfetmeleri isteniyorsa çeşitli oyuncaklar bu duruma yardım edebilir. Mesela ahşap yapbozlar ilgi çekici olabilir. Çocuk başta bir şey anlamadığı için yapboz parçalarını etrafa yayacaktır ama zamanla ebeveynin yönlendirmesiyle ellerini kullanmayı öğrenebilecektir. İleride bu karmaşık yapı onun kolayca çözebileceği bir hâl alır. Birbirine geçebilen oyuncaklar da ters çevrilip kule olabileceği için, çocuğun elleriyle yönetebileceği bir oyuncak olacaktır.

Yine çocuklarda inşa etme, bir şeyleri yan yana getirebilme kapasitesini güçlendiren ahşap tuğlalar da motor gelişime katkı sağlayabilir. Diğer oyuncaklarda olduğu gibi başlarda hiçbir anlam ifade etmeyen bu tuğlalar, daha sonra çocuğun hayal gücünü de kullanarak duvar örebileceği etkili bir oyuncan hâline gelebilir.

İnce motor becerilerin gelişmesine yardımcı olan oyunlar, yaşlara göre farklılık gösterir. 9 aylık bir bebek elindekini daha çok ağzına götürür ya da etrafa savururken, 12 aylık bir bebek önce nesnenin ne olduğunu anlamaya çalışır sonra ağzına götürür. Çocuk bu yaşta nesnenin kendinden bağımsız bir şey olduğunu idrak eder.

Nesneyi gözden geçirme durumu 15 aylıkken de devam eder ama artık bu dönemde nesneyle hangi hareketin denk geldiğini bilir. 21 aylık olduğunda artık fincan tabağının üstüne bardağı koyabilmeyi bilir. 24 aylıkken yaptıkları hareketler daha anlamlı olur, oyuncaklarıyla oynarken kendini oyuna daha çok verebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0