Çocukların Genel Gelişim Özellikleri

Çocuk gelişiminde önemli bir dönüm noktası olan ikinci yaş, çocukların özgürlüklerini ve benliklerini yavaş yavaş tanımaya başladıkları ilk dönemdir. Yürüme, konuşma, çevresini ve kendisini tanıma, bağımsızlaşma yetilerinin ortama çıkması yaşanması beklenen davranışlardandır.

Çocukların Genel Gelişim Özellikleri

İki yaşından sonraki gelişimi nasıl gelişir?

Bu dönemde çocukların en yakınlarında bulunan kişiler anne ve babaları olduğundan, toplumsal çevreyle etkileşimleri de ilk defa bu çekirdek halkada başlar. Bu halkanın dışındaki tüm toplumsal yapılarla, ebeveynleri aracılığıyla irtibata geçmeleri beklenir. Ebeveynlik açısından da yüklerin ve sorumlulukların azaldığı görülebilir. Genellikle ilk iki yaştan sonra daha çok tuvalet eğitimi gibi alanlarda eğitim verilmektedir. Anne ve babaların bu dönemde fark ettikleri ilk durum çocuklarının her alanda hızlı bir gelişim göstermeleridir. Motor yeteneklerinde gözle görülür gelişme, konuşma yetisinin artık iletişim kuracak düzeyde ilerlemesi gibi durumlar çocukların bağımsızlık yetisinin gelişmesinde etkilidir. Bu nedenle çocukların kendilerini kanıtlama yoluna girmeleri normal bir durumdur.

İkinci yaştan sonra gelişmesi beklenen davranışların başında taklit, fiziksel ve sosyal bağlılık, utanma, öfke, otoritenin kabulü veya reddi, rekabet, ilgi görme duygusu, karşı koyma görülmektedir. Bu nedenle çocuklar, ev ortamında edilgen bir rol yerine daha etkin bir rol almaya başlayacaklardır. Sosyal yetilerinin gelişmeye başlamasıyla aile dışındaki çocuklarla iletişim ve arkadaşlık kurmakta keyif almaya başlamaları normal bir durumdur.

Çocukların sorularına cevap vermenin önemi nedir?

Özellikle bu dönemde çeşitli yetilerin gelişmesiyle çocukların çizgi yetenekleri de gözle görülür, mantıklı bir düzlemde gelişmeye başlar. Ebeveynlerin, çocuklarının çizimlerindeki nesneleri anlamaları muhtemeldir. Merak duygusu çocukların tüm gelişiminde önemli bir rol oynarken özellikle iki-altı yaş arasında zirve yapmaktadır. “Neden?” ve “Nasıl?” sorularını sık sık sorarak kendileri dışındaki dünyayı tanımaya ve öğrenmeye çalışırlar. Her sorularına kısa da olsa cevap beklerler. Anne baba olarak yapmanız gereken, günlük rutinlerinizi daha kısa tutarak çocuklarınızla konuşmaya zaman ayırmanız ve sorularına sıkılmadan cevap vermenizdir. Böylece hem çocukların kendilerine olan öz saygısı gelişir hem de sizin onu saygıyla dinlemeniz ilişkinizi güçlendirir. Yine bu dönemde çocukların tuvaletlerini tutma ya da belirtme yetenekleri gelişir. Tuvalet eğitimine hazır olmaları durumunda ebeveynlerin gerekli bilgileri çocuklarına aktarmaları lazımdır. Tuvalet eğitimi, gelişen çocukların karar verme mekanizmaları da olumlu yönde etkilenmektedir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0