Çocukların Gelişimine Nasıl Katkıda Bulunulabilir

Ebeveynlerin çocuk gelişiminde doğru ve etkili olabilecek adımları atmaları, çocuklarının gelişmesinde olumlu bir etki doğurabileceği gibi tam tersi durumlar da çocuk gelişimine zararlı olabilir. Bu nedenle dikkatli olmakta ve doğru davranışları araştırmakta fayda vardır.

Çocukların Gelişimine Nasıl Katkıda Bulunulabilir

Çocukların gelişimine yardımcı olurken neye dikkat etmeliyiz?

3 yaşına ulaşan çocukların, cinsel kimlikleri oturmaya başladığından bu yönde merakları oluşabilir ve size de çeşitli sorular sorabilirler. Bu durumda çocuklarınızın seviyesinde basit ama doğru bilgiler vermek çok önemlidir. Doğru ifadeleri kullanmak için araştırmalar yapabilirsiniz.

Bu yaş grubundaki çocuklara büyük kâğıtlar temin edebilir, çeşitli boya kalemleri ve kurşun kalemler verilerek resim yapmaya özendirilebilir. Tek tek adları sorularak nesnelerin neler olup olmadığı öğretilebilir ve bir özelliği belirtilen oyuncakların ya da eşyaların verilmesi istenebilir. Böylece sıfatları ve nesneleri tanıyıp tanımadığını da teşhis edebilirsiniz. Çocukların yetişkinlerden ziyade akranlarıyla konuşmak isteyebileceği düşünülebilir. Aynı zamanda 3 yaşındaki çocukların konuşma yetileri henüz benmerkezci olduğu için başka çocuklarla iletişim kurmaları faydalı olabilmektedir. Bu nedenle arkadaşlarıyla daha çok ve sağlıklı vakit geçirecek etkinlikler düzenlenebilir.

Çocuğa nasıl yardımcı olabiliriz?

Çocuklara küpler verilerek çeşitli köprüler inşa etmeleri sağlanabilir. Bu onların ince motor gelişimlerini de olumlu etkiyecektir. Nesnelerin boyutlarını anlamalarını sağlamak içinse büyük-küçük ya da ince-kalın oyunu oynanabilir ve etraflarındaki nesneleri böyle çağırması istenerek bu kavramlara olan hâkimiyeti test edilebilir.

3 yaş için üretilmiş resimli hikâye kitaplarını, resimleri görebileceği şekilde tutarak okuyabilirsiniz. Daha sonra birlikte resimleri inceleyebilir ve sıfatlar hakkında çeşitli sorular sorabilirsiniz. Gideceğiniz kitapçılarda çocukların resimli kitapları seçmelerini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun dağılmış oyuncaklarını toparlamasını oyun hâline getirmek için belirli renkleri, belirttiğiniz yere toplamasını isteyebilirsiniz. Böylece odasını toplamak daha eğlenceli bir hâle gelirken renkleri de öğrenmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Özellikle bu yaşlardaki çocuklar duygusal olarak ebeveynlerine bağımlı olduklarından, herhangi bir işi yerine getirdikten sonra anne ve babalarından ödüllendirme bekleyebilirler. Başarıyla yaptıkları küçük veya büyük işlerden sonra mutlaka onları takdir etmelisiniz. Ödüllendirme mekanizması da böyle durumlarda işe yarayabilmektedir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0