Çocukların Gelişiminde Yapılması Gerekenler

Çocukların becerilerini geliştirmesi ve bağımsızlığını kazanabilmesi için ebeveynlerinin de onlara başarılı olma fırsatı vermeleri gerekmektedir. Çocuğun kendini gösterebileceği yeni şeyler denemesi, bağımsızlık ve özgüven kazanması, girişimci olabilmesi için her türlü destek sağlanmalıdır. İki yaşına ulaşmış çocuklarda, ailelerin sağlayabileceği bazı önemli davranışlar bulunmaktadır.

Çocukların Gelişiminde Yapılması Gerekenler

2 yaşındaki çocuklarla yapılması gereken aktiviteler nelerdir?

Çocukların diğerleriyle ya da akranlarıyla etkileşim içine girebilmesi için arkadaş ortamlarına dâhil edilmeleri gerekir. Ancak oyun oynaması ve iletişim kurması için zorlamak yanlış bir davranış olacaktır. Boya kalemleri ve çeşitli kâğıtlar verilerek resimler, çizimler yapması desteklenmelidir. Uzun hikâyeler okunmalı, masallar anlatılmalıdır. Müzik ilgisi ve sevgisi aşılayabilmek için şarkı söylemek, söyletmek; müzik ve hikâyeler dinletmek gibi eylemler de uygulanabilir. Ritim duygusu kazandırmak içinse çocuklarla birlikte dans edilebilir, alkış eşliğinde şarkılar söylenebilir. Farklı geometrik şekilleri doğru yuvalara koyma ve buna benzer bilişsel süreçleri kapsayan oyunlarla çocuğun boyut kavramının zihninde güçlendirmesi sağlanabilir.

Tuvalet eğitimi nasıl olmalıdır?

Özellikle iki yaşındaki bir çocuğun tuvalet alışkanlığı edinebilmesi için bu konuda eğitilerek olgunluğa ulaştırılması; yeterli kas, zihin ve beden gelişimine sahip olması sağlanmalıdır. Tuvalet alışkanlığı kazandırılırken çeşitli endişelerin çocuklara yansıtılmaması gerekmektedir. Öte yandan çocuklar, arkadaşları, kardeşleri ve yakınlarıyla kıyaslanmamalıdır. Bazı çocuklar altlarındaki bezleri çıkarılıncaya kadar tuvalet eğitiminde aşama kaydedemeyebilirler. Dolayısıyla çok erken yaşta tuvalet eğitimini tamamlaması beklenmemelidir. Çocuk bu konuda cesaretlendirilmeli; zorlamadan, ayıplamadan ve cezalandırmadan kaçınılmalıdır. Tuvalet eğitimi, ahlaki bir konu hâline getirilmemelidir. Çocuğun duyacağı şekilde tuvalet eğitimiyle ilgili negatif ya da pozitif yorumlarda bulunulmamalıdır. Tüm bunların yanında karamsarlığa kapılmamalı ve tuvalet eğitiminin bir “hazır olma” ya da “hazır olmama” durumu olduğunun bilincinde olunmalıdır.

Çocuklara çekmeli ve kurmalı oyuncaklarla oynama fırsatı verilmelidir. Merdivenden tek başına inmesine izin verilmesi, birlikte kitap okurken sayfaları çocuğun çevirmesi; oyuncaklarını karıştırması, incelemesi, dağıtması için fırsat verilmesi gibi davranışlar onun bağımsızlık çabalarını destekleyecektir. Çocukların kendilerini ifade etmelerine izin verilmeli ve onlar konuşurken ciddiyetle dinlenmelidir. Konuşmalarında kişi ve işaret zamirleri kullanıp kullanmadığına dikkat edilmeli, zamirleri kullanması için basit sorularla yönlendirilmelidir. Çocuklarla saklambaç, ebeleme, kutu kutu pense gibi basit oyunlar oynanmalı, çocuğun diğer çocuklarla ve gruplar içerisinde bu oyunları oynaması için teşvikte bulunulmalıdır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0