Çocukların Gelişim Sürecindeki Farklılıklar

Çocuklar gelişim sürecinin belli dönemlerinde bazı beceriler kazanırlar fakat her çocuk aynı dönemde aynı becerileri kazanamayabilir.

Çocukların Gelişim Sürecindeki Farklılıklar

Her çocuk aynı olarak mı gelişir?

Çocuklar dünyaya gelmelerinin ardından hızlı bir gelişim sürecine girerler. Bu süreçte ilk önce kaba motor becerilerini öğrenmeye başlarlar. İlk başta oturamayan çocuk yavaş yavaş oturmaya sonrasında emekleyip yürümeye başlar. Sıra eşyaları kontrollü bir şekilde tutmaya ve kelimeleri öğrenmeye gelir. Tüm bu becerilerin kazanılması çocukların belirli yaş aralıklarında meydana gelir.

Her çocuk, becerilerini olması gereken dönemde kazanmayabilir. Çocukların bazı şeyleri öğrenmesi zaman alabilir ya da zamanından önce bir beceriyi geliştirebilirler. Çocukların öğrenmesinde ortaya çıkan bu farklılıklar onun yetiştiği çevreye, yapısal durumuna, cinsiyetine ve yetiştirilme tarzına bağlıdır. Normalde çocuklar iki yaşından itibaren kelime dağarcığını geliştirmeye başlar ve öğrendikleri kelimelerden basit cümleler kurabilirler. Bazı çocuklar iki yaşından önce konuşmaya ve cümle kurmaya başlayabilirken kimisinin bunları öğrenmesi 3-4 yaşını bulur.

Sadece motor becerilerde değil, çocukların kişilik ve psikososyal gelişiminde de farklılıklar görülebilir. Bazı çocuklar yaşıtlarıyla iyi anlaşıp birlikte oyun oynayabilirken bazıları tek başına oynamayı tercih edebilir. Kimi çocuk bilişsel gelişimini hızlı sürdürürken kimisi de sosyal ve fiziksel gelişimini daha hızlı ilerletir.

Çocukların kişilik ve psikososyal gelişiminde de farklılıklar görülebilir mi?

Çocukların gelişim sürecinde farklılıklar olması normal bir durumdur ve genelde beklenilen bir şeydir. İstisnalar dışında çocukların bazı şeyleri geç öğrenmesi bir sorun teşkil etmez ama çocuğun bir beceriyi kazanması gereğinden fazla zaman alıyorsa o zaman bir doktor yardımı almak gerekebilir. Gelişimde gecikmelerin hangi noktadan sonra zararlı olabileceğini en iyi doktorunuz bilir. Bu sebepten ötürü çocuğunuzun gelişim sürecinde doktorunuzla irtibat hâlinde olmanız faydalı olacaktır. Böylece çocuğunuzun gelişiminde olağan dışı bir durum varsa zamanında müdahale edilebilir.

Gelişim sürecinde ailelerin çocuklarına yaklaşımı da önemlidir. Yavaş öğrenen bir çocuğu, daha hızlı öğrenmesi için zorlamak faydalı olmayacaktır. Bunun yanında hızlı gelişim gösteren bir çocuğa da gereğinden fazla anlam yüklemek çocuk için ileride bazı hayal kırıklıklarına sebep olabilir ama bu süreçte yapabileceğiniz en büyük hata çocuğunuzu diğer çocuklarla kıyaslamak olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0