Çocukların Geçirebileceği Çeşitli Kazalar Hakkında Yapılabilecekler

Küçük çocuğunuzun evde yaralanma gibi problemler yaşamaması için evinizi mümkün olduğunca uygun hâle getirseniz bile bazı kazaların önüne geçemeyebilirsiniz. Olumsuz bir durum yaşandığında çocuğunuza mümkün olduğunca çabuk müdahale edebilmek için bazı teknikleri bilmeniz faydalı olacaktır.

Çocukların Geçirebileceği Çeşitli Kazalar Hakkında Yapılabilecekler

Çocuk kaza yaptıktan sonra nasıl davranmalıyız?

Çocuklar bağımsız hareket edebilmeye başladıktan sonra ne kadar dikkatli olsanız da bazı kazalar yaşayabilir. Evinizi, çocuğunuzun çeşitli kazalar yaşamaması için uygun duruma getirseniz dahi bazı olumsuz durumların yaşanmasına engel olamayabilirsiniz. Bu kazaların kötü bir sonuç doğurmasını engellemek için gerekli müdahaleleri yaparak ciddi bir sorun oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Yaşanabilecek kazaların ardından çocuğunuza nasıl hızlıca müdahale edeceğinizi bilmek, kazaların kötü bir sonuç doğurmasını engelleyebilir.

Öncelikle bir uzmana danışıp, küçük veya ciddi denebilecek kazaların ardından yapabileceğiniz şeylerin ne olduğunu ve en iyi şekilde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenmek faydalı olacaktır. Acilen hastaneye gitmeniz gereken veya küçük müdahalelerle halledilebilecek durumların neler olabileceğini öğrenmeniz hayat kurtarıcı olabilir.

Çocukların kazalarındaki yaralanmalarını nasıl tedavi edilir?

Evinizde bulundurmanız gereken ilkyardım malzemelerini çocuklarınızın rahatça ulaşamayacağı yerlerde bulundurmaya özen göstermelisiniz. Ancak ilkyardım malzemelerinin, acil bir durumda sizin kolayca ulaşabileceğiniz yerlerde olmasına dikkat edin. Acil durumlarda gerekli olabilecek doktorunuzun numarası, taksi durağının numarası, acil servisin numarası, komşunuzun veya size kolayca ulaşıp yardımcı olabilecek birinin numarası, eczanenin numarası gibi telefon numaralarını unutmayacağınız ve kolayca ulaşabileceğiniz bir yere not etmek faydalı olacaktır.

Acil bir durumda, hastaneye gitmeniz gereken durumlarda eğer çok endişeli ve panik hâlindeyseniz, araba kullanmamanız faydalı olacaktır. Bunun yerine taksi gibi alternatifleri tercih etmelisiniz. Evinizin bir yerinde, çocuğunuzla ilgilenebilecek herkesin yerini bildiği, acil durumlarda lazım olabilecek bir miktar para bulundurmanız faydalı olabilir. En yakın acil servise veya sağlık kuruluşuna en kolay şekilde nasıl ulaşabileceğinizi bilmelisiniz.

Kaza yaşandığında, özellikle bu kaza çok ciddi bir durum oluşturmamış görünüyorsa mümkün olduğunca sakin kalmaya çalışmalı, bunu yapamıyorsanız nasıl yapacağınızı öğrenmelisiniz. Kazaya yaklaşım biçiminiz, panik durumunuz sesiniz tonu gibi değişkenler, çocuğunuzun da kazaya karşı vereceği tepkide rol oynayacaktır. Eğer çok endişeli ve panik hâlinde bir tutum sergilerseniz çocuğunuz da korkup panik yapmaya başlayacak ve kazaya doğru müdahale etmek zorlaşacaktır.

Kaza yaşandıktan sonra çocuğunuzu rahatlatmak, korkmasını önlemek ve ona kötü bir durum olmadığını hissettirmek için çocuğunuzun dikkatini başka bir yöne çekmeye çalışabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0