Çocukların Ebeveynleri Utandırma Anları

Çocuklar bazen toplum içinde söyledikleriyle ebeveynlerini zor durumda bırakabilirler. Bu gibi anlarda oldukça utanabilirsiniz ama bu anların önüne geçmek imkânsız değildir.

Çocukların Ebeveynleri Utandırma Anları

Çocuklar nasıl ebeveynlerini utandırabilir?

Küçük çocuklar, söylediklerinin insanları nasıl etkileyeceğini bilmezler. Söylediklerinin ortama uygun olup olmadığını bilmeden sadece akıllarından geçenleri direkt söyleme eğilimindedirler. Yani çocuğunuz sizi toplum içinde utandıracak bir şey söylediğinde amacı sizi ya da başka birini kırmak değildir.

Çocuklar, gittiğiniz bir mekânda diğer insanların fiziksel görünüşleri, ırkları ya da konuşmaları hakkında uygun olmayan yorumlarda bulunabilirler. Yanınızda oturan bir adamın saçlarının olmaması ya da yaşlı bir kadının komik yürüyüşü hakkında yorumlarda bulunabilirler. Bu durum bir ebeveyn olarak sizi o insanlara karşı zor durumda bırakabilir. Fakat söyledikleri yüzünden bağırıp kızmanın bir anlamı yoktur. Çünkü çocuğunuz söylediği şeyin kötü ya da uygunsuz olduğunu bilmez, bu durumda suçlu da sayılmaz. Bu nedenle çocuğunuza kızmanın da bir anlamı yoktur. Kızmak yerine, ona söylediklerinin uygun olmadığını anlatın. Açıklamanızda böyle bir şeyin neden uygun olmadığını belirtin. Bu açıklamaları yaptıkça çocuğunuz neyin uygun olup olmadığını zamanla anlamaya başlayacaktır.

Çocuğunuz sizi çevreye karşı utandırdığı için kızmanız doğru mu?

Çocuğunuza açıklama yapmak için eğer mümkünse sessiz ve kalabalıktan uzak bir yer seçmeye çalışın. Eğer böyle bir imkânınız yoksa kulağına eğilip sessizce açıklama yapmayı deneyin. Böylece hem çocuğunuz azarlanmış gibi hissetmez hem de toplum içinde daha utanç verici bir hâle düşmemiş olursunuz. Çocuğunuz şişman biri hakkında yorum yaptığında, bazı insanların zayıf bazılarınınsa şişman olduğunu ve bu durumun gayet doğal olduğunu anlatabilirsiniz. Bu tarz yorumlarda bulunmanın ayıp karşılandığını ve söylediklerinin insanları incitebileceğini belirtin.

Çocuklar genellikle onlara farklı gelen insanlar hakkında yorum yaparlar. İnsanlarda gördükleri farklılık onlara ilginç gelir ve yorum yapma gereği duyarlar. Çocuğunuza farklı insan tiplerini evde göstereceğiniz fotoğraf ve videolarla öğretebilirsiniz. Böylece çocuğunuz farklı bir insan gördüğünde durumu normal karşılayabilir ve uygunsuz bir yorum yapma gereği duymaz. Çocuğunuza farklı insanları öğretirken ona iyi bir örnek olmanız gerekebilir. Evin içindeyken ya da çocuğunuz yanındayken insanların dış görünüşleri hakkında yorum yapmamaya dikkat edin. Sizin yaptığınız yorumları duyan çocuk böyle konuşmanın normal olduğunu düşünebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0