ÇOCUKLARIN DUYGULARINI İFADE ETMESİ

Çocuklar, gelişimlerinin ilk dönemlerinden itibaren kendilerini ifade etmeye çalışırlar. Bebeklik döneminde ağlayarak ve gülerek kendilerini ifade ederlerken ilerleyen dönemlerde tepkileri çeşitlenir. Çocukların duygularını ailelere ifade etmesi farklı şekillerde olmaktadır.

ÇOCUKLARIN DUYGULARINI İFADE ETMESİ

Çocukların duygularını ifade etmesi nasıl olur?

Çocukların bu haftalardaki zihinsel sıçrama dönemleri onlar için bir keşif süreci olabilir. Çocuk bu dönemde iç dünyasını keşfetmeye başlayabilir. Bu atılım ve keşif sürecinde duygusal olarak da pek çok farklı durum ortaya çıkabilir. Çocuk, duygularını abartılı bir şekilde yaşarken ani duygu değişimleri de yaşayabilir. Mutlu olduğu bir an çok coşkulu bir hâle bürünebilir ya da üzgün olduğu an kısa süreli ama etkili bir ağlama hâline girebilir. Bununla birlikte bu dönem onların sergiledikleri duyguları sorgulama ve keşfetme sürecini de beraberinde getirebilir. Çocuk mutlu olduğu an sergilediği davranışları ve nasıl bir ruh hâli içerisine girdiğini sorgulayabilir ya da kızgın olduğu zaman neden sürekli bir öfke nöbetine girdiğini merak edebilir.

Bu duygusal değişimlerde çocuk, olaylar karşısında neler hissettiğini sorgulayabilir. Yani çocuk neşeli, kızgın, çekingen veya üzgün olduğu zamanlarda hissettiklerine odaklanır. Bu süreçte duyguları neticesinde ortaya çıkan tepkilerini taklit edebilir. Örneğin, neşeli olduğu zamanlarda attığı kahkahaları olur olmadık sebeplerden dolayı yapmacık bir şekilde atabilir. Bu gayet doğal ve ilerlemesi bakımından olumlu bir adımdır. Çocuk bu denemelerinde sadece verdiği tepkileri ölçüyor olabilir. Bu çocuğun duygu ve tepkilerinde kontrol sağlamasına yardımcı olur. Çocuk, bu süreci geçirdikten sonra duygularını daha bilinçli ve kontrollü şekilde yansıtabilir.

Çocuğun duygularını ifade etme süreci aslında onun etkileşime girdiği nesne ve kişilerle ilgilidir. Yani çocuk tamamen “ben merkezli” olmak yerine etrafında iletişim kurduğu kişi ve nesnelere göre hareketlerini ortaya koyabilir. Bu süreçte etkili olan zihinsel gelişmelerden biri de çocuğun bazı şeyleri deneyimleme isteğidir. Çocuk, başka kişilerle kurduğu iletişimde farklı alternatifler denemek ve bunu tecrübe etmek isteyebilir. Örneğin, çocuk annesine sevgi gösterdiğinde direkt olarak sarılıp öpüyorsa daha sonra sadece bakarak ya da bir öpücük vererek annesinin buna olan tepkisini izleyebilir. Çocuğun aynı duygu hâli içerisinde farklı tepkiler vermesi bir öğrenme sürecidir. Anne-babalar bu konuda çok fazla sorgulayıcı olmamalıdır.

8 HAFTALIK ÇOCUKLARDA HUYSUZLUKLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0