Çocukların Durmak Bilmeyen Enerjisi

Çocukların Durmak Bilmeyen Enerjisi

Çocuklar neden enerjiktir?

Bu dönemlerde çocukların huysuzluk nöbetlerinin ardı arkası kesilmez. Ebeveyn ne isterse, keyif alıyormuşçasına her zaman onun tersini yapar. İçine girilen bu durum ebeveyn için olduğu kadar aslında çocuk için de can sıkıcıdır. Ama hareket kabiliyetini kazanan çocuğu durdurmak neredeyse imkânsızdır. Peki, ebeveyn bu durumda neler yapmalıdır?

Dünyasını keşfe çıkan çocuk, bir yandan da yanlış yapacağını düşünerek hareket eder. Yanlış yapma korkusu bazen onu tehlikeye atabilir. Ebeveyn böyle bir durumda çocuğun güvenlik ağıdır. Hareketlenmeye başlayan çocuk, başına kötü bir şey gelmemesi için günün her saati izlenmelidir. Tabii bu izlenmeler çocuğu sıkarak, yaptığı her hareketi engelleyerek yapılmamalıdır. Sadece ciddi anlamda tehlikeye girdiği anlaşıldığında müdahale edilmelidir. Aksi takdirde engellenen çocuğun kafası karışacak ve öfkelenecektir.

Çocuklar kendilerinin, ebeveynlerinden ayrı bir varlık olduklarını çok geç fark ederler. Sekiz aylık bir çocuk artık etrafındaki bireylerin, kendisinin görmediği zamanlarda da var olduğunu bilir. Bu, psikologların “obje devamlılığı” dediği kavrama sisteminin oluştuğunun göstergesidir. Her ne kadar çocuk, ebeveyninin kendi benliğinden ayrı bir insan olarak yaşadığını bilse de ebeveynini anlaması bir hayli zaman alacaktır.

Çocuğu çok hareketli olan ebeveynler ne yapmalıdır?

Ebeveyni ile kendisi arasındaki farkın bilincine varan çocuk türlü keşifler yapmaya meyillidir. Çünkü artık başka bir dünya vardır ve orada neler yapıldığını bilmek ister. Mesela ebeveyn için çok değerli olan bir şeye zarar verebilir. Ebeveynin vereceği tepki, onun âdeta büyülenerek yeni bir şeyler öğrenmesine olanak sağlar. Çocuk böylelikle karşısındakinin nasıl “çalıştığını” anlar. Tecrübe edeceği her şey onlar için ilginç olduğu kadar doğal da olacaktır.

Hareketli bir çocukla yaşamak her ebeveyn için oldukça güç bir durumdur. Eğer psikolojinizi sağlam tutmak istiyorsanız çocuğun yaptıklarını önem sırasına koyabilirsiniz. Yani yapacağı hareket gerçekten engellenmeli mi yoksa görmezden de gelinebilir mi, buna karar verebilirsiniz. Çünkü çocuğa sürekli “Yapma!”, “Hayır!” demek hem sizi hem çocuğu yorar. Üstelik yararlı bir davranış da değildir. Nitekim sürekli engellenen çocuğun gelişimi de istenilen oranda ilerlemez.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0