Çocukların deri yaralanmalarında onları gözlemleyerek ortaya çıkabilecek durumlar ve uygulanılan yöntemler hakkında bilgi sahibi olmanız fayda olacaktır.

Çocukların derilerinde büyük veya küçük kesikler, sıyrıklar ve soyulmalar, çürük veya ezilmeler, delinme şeklinde görülebilecek yaralanmalar, ağır bir şekilde kanama gibi durumlar görülebilir. Bunların ciddi bir problem oluşturmaması için bilmenizde ve uygulamanızda fayda olacak bazı önemli bilgiler mevcuttur.

Çocukların deri yaralanmalarında yapmanız gerekenler:

Kesiklerde yapılması gerekenler:

Çocuğunuzun derisinde küçük bir kesik oluştuğunda kesiğin oluştuğu alanı sabun ve suyla yıkayıp akan suyun altında tutarak bölgede görülebilecek yabancı maddeleri temizlemelisiniz. Sonrasında temiz bir cisimle bölgeye bandaj yaptıktan 24 sonra bandajı çıkarıp bölgenin hava almasını sağlamalısınız. Bölgeyi kuru ve temiz tutmak için, gerekirse tekrar bandaj uygulanabilir. Küçük kesiğin ardından yara olan bölgede kızarıklık, şişme, enfeksiyon belirtileri görülürse bir doktora başvurmanız faydalı olacaktır. Oluşabilecek büyükçe kesikler için ise temiz bir bezle, peçeteyle veya bunların hiçbirini bulamıyorsanız çıplak elinizle bölgeye basınç uygulamalısınız. Eğer mümkünse, bu esnada vücudun yaralanan kısmını kalp seviyesinin üzerine çıkarmaya çalışmalısınız.

Kanama 15 dakikadan daha fazla sürdüğünde uyguladığınız basıncı artırabilirsiniz. Bu esnada çok basınç uygulayarak çocuğa zarar vermekten korkmamalı, basınç uygulamak için kullandığınız cismi asla yerinden kaldırmamalısınız. Oluşan yaranın ağzı açılırsa, kan fışkırarak veya yoğun bir şekilde akıyorsa, yaranın kenarları düzensiz bir yapıdaysa bir doktora danışmakta veya çocuğu hastaneye götürmekte fayda olacaktır. Gereken durumlarda, yardım gelene kadar veya çocuk hastaneye gidene kadar basınç uygulamayı sürdürün.

Sıyrık ve soyulmada yapılması gerekenler:

Deride sıyrık ve soyulma gibi yaralanma durumları en sık dizlerde ve dirseklerde görülecektir. Bu tür yaralanmalara hijyenik bir bez yardımıyla yara sabun ve suyla hafifçe temizlenerek müdahale edilebilir. Eğer kanama kendiliğinden durmazsa bölgeye basınç uygulamayı deneyebilirsiniz. Bölgenin hava almasını sağlayacak şekilde bandaj da uygulayabilirsiniz. Eğer sıyrıkta kanama görülmüyorsa bandaj uygulanmasına gerek olmayacaktır.

Ezilme durumunda yapılması gerekenler:

Yaralanmanın çürük veya ezik şeklinde görüldüğü durumlarda eğer bölgede ağrı varsa yaralı bölgenin dinlendirilerek bölgeye yarım saat boyunca soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Çocuğunuzun vücudunda görülen ezilme, bir şeye sıkışması sonucu oluşmuşsa bir doktora başvurmanızda fayda olacaktır. Ayrıca çocuğunuzun vücudunda bir sebep olmadan çürükler gözlenmeye başladıysa da bir vakit kaybetmeden bir doktora başvurmalısınız.

Kopma ve batık durumunda yapılması gerekenler:

Bir uzvun kopması gibi ağır kanamalı bir durum oluştuğunda veya yaranın içinden kan fışkırıyorsa hemen acil yardım ekiplerine haber vermeli, en yakın acil servise gitmelisiniz. Gelecek yardımı beklerken bölgeye temiz bir bezle basınç uygulayabilirsiniz.

İğne, kalem, tırnak batması gibi durumların oluşturabileceği küçük bir delici yaralanmayı on beş dakika süreyle çocuğunuzu yakmayacak sıcaklıktaki sabunlu suya batırabilirsiniz. Sonrasında uygulayacağınız tedavi için bir uzmandan yardım almanız faydalı olacaktır. Bıçak veya sopa gibi cisimleri oluşturabileceği daha büyük veya derin delici yaralanmalarda çocuğunuzu hemen bir hastaneye götürmelisiniz. Eğer çocuğun vücuduna giren cisim dışarı uzanıyorsa cismi yerinden çıkartmamalısınız.

Doğum sonrasında anneyi bekleyenler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler