Çocukların çizimleri ne anlatır?

Çocuk gelişiminde önemli bir dönem olan ikinci yaş, çocukların özellikle motor becerilerinin geliştiği ve oturduğu bir dönemdir. Bu nedenle ilk yaşında olduğu gibi bu yaştan sonra da eğitimlerinde ve bakımlarında dikkatli olmakta fayda vardır.

Çocukların çizimleri ne anlatır?

Çocukların motor beceri gelişimi nasıl olur?

İkinci yaştan sonra çocuklarda görülen motor beceri gelişimi, genel ve ince olarak ayrılmaktadır. Genel motor gelişimlerinin başında, beden duruşu ve yürüme yetisi gelmektedir. Bu yaştan sonra çocukların ayağının tümünü kullanarak sağlam adımlarla yürümesi ve koşması beklenir. Unutulmaması gerekir ki burada belirtilen motor becerileri, normal bir gelişim sürecinden geçmiş sağlıklı çocuklarda görülen yeteneklerdir. Koşan ve yürüyen çocuklar yine bu yaştan sonra engellere dikkat ederek öz bilincini ve farkındalığını korumak için içgüdüsel olarak bu engellerden sakınırlar. Dinlenmek veya başka bir amaç için (oyun oynaması gibi) dengesini yitirmeden çömelebilir ya da oturabilir. Ellerini kullanmadan tekrar ayağa (düşmeden ya da dengesini kaybetmeden) kalkabilirler. Pencereden dışarıya bakmak için mobilyaların üzerine çıkabilir ya da tekrar inebilirler. Boyları büyüklüğünde oyuncaklarla oynayabilir ya da tekerlekli arabaları ileri geri zorlanmadan itebilecek güce sahip olabilirler. Parmaklığa ya da benzeri bir yapıya tutunarak dengesini kaybetmeden, düşmeden merdivenlerden inebilirler. Merdivenden çıkarken ise her bir basamağı tek tek çıkabilmeleri söz konusudur. Yine bu yaştaki çocuklar üç tekerlekli bisikletlere binebilirler ve ileri geri sürebilirler. Ancak pedallara güç uygulayarak sürmek yerine ayaklarını kullanacaklardır.

Bu yaştaki çocukların ince motor becerilerinin geliştiği de gözlenmektedir. Bu gelişim daha çok kalem tutma ve çizmeyi kapsamaktadır. Daha anlaşılır karalamalar (dairesel veya daha anlaşılır çizgiler) yapmaları beklenir. Küçük nesneleri daha incelikle tutabilir ya da kullanabilirler. Aldıkları nesneleri düşürmeden ve daha ustalıkla yerlerine koymaları da olasıdır. Oyun oynarken, oyuncak küpleri dengelerini koruyacak şekilde üst üste koyabilirler. Bu dönemden sonra çocuklarınızın hangi elini daha çok kullanarak çizim yaptığını, nesneleri tutarken ya da oynarken hangi eliyle güç aldığını da fark edebilirsiniz. Böylece sağ elini mi yoksa sol elini mi daha aktif kullanacağı konusunda bir fikriniz oluşabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0