Çocukların Çaldığı Objeyi Kullanma Biçimleri

Çocuklar çaldıkları objeleri farklı amaçlar için kullanabilirler. Bu amaçlar çocuktaki çalma huyunun geçici ya da kalıcı olup olmadığı hakkında ipuçları verebilir.

Çocukların Çaldığı Objeyi Kullanma Biçimleri

Çocuklar çaldıkları objeyi nasıl kullanırlar?

Çocuklar çaldıkları eşyaları çeşitli nedenler için kullanabilirler. Çocuğun çaldığı eşyayı kullanma biçimi bu huyun kalıcı olup olmadığı ve durumun ciddiyeti hakkında ipuçları verebilir.

Bazı çocuklar mülkiyet kavramının farkında olmadığı için hoşuna giden bir eşyayı çalabilir. Onun için bu davranış bir suç değildir. Özellikle iki yaş civarındaki çocuklar için en önemli şey kendileri olduğundan, bu yaştaki çocuklar için her şey onlara aittir. Bu çocuklar zamanla mülkiyeti anladıkça bu huylarından vazgeçebilirler.

Çocuklar sosyal çevre edinmeye başlayınca yeni girdikleri bu çevrede kendilerini konumlandırmak isterler. Herkes gibi çocuklar da arkadaşları ve öğretmenleri tarafından sevilmek ister. Bu nedenle bazı çocuklar çaldıkları eşyaları dağıtırlar. Amaçları arkadaşları tarafından değer görmektir. Eşyayı başkalarına dağıtıp iyilik yaptıklarını düşündükleri için de suçlu hissetmeyebilirler. Bu tür çalma biçimleri genellikle bir süre sonra ortadan kalkar.

Çocuklar neden hırsızlık yapma ihtiyacı duyar?

Ekonomik sorunları olan bir ailede yetişen çocuklar ihtiyaçlarını gidermek için hırsızlığa başvurabilirler. Bu hırsızlık türü küçük çocuklarda da ergenlik dönemindeki gençlerde de görülebilir. Para hırsızlıklarının çoğu da genelde ihtiyaçtan dolayı yapılır. Ama bu yaşlarda çocuk, mülkiyet kavramının farkındadır ve buna rağmen çalmaya devam eder. Mülkiyet kavramının tam oturduğu durumlarda ve davranışlarının sonuçlarını bilen çocuklarda ihtiyaç durumları ne kadar şiddetli olursa olsun çalma davranışına genelde rastlanmaz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0