Çocukların Bilgiyi Organize Etme Yolları

Bebeklerin ilk yılları, bilgi depolamakla geçer. Bebekler bu yoğun bilgi akışını beyinlerinde düzenlerler ve yeni bilgiler geldikçe edindikleri bilgilerin düzeni değişir.

Çocukların Bilgiyi Organize Etme Yolları

Öğrenme süreci nasıl gelişir?

Bebekler dünyaya gediklerinde ilk önce çevrelerini tanımaya başlarlar. Onlar için her şey yeni ve farklıdır. Öğrenecek ve biriktirecek çok şeyleri vardır. Bu nedenle küçük çocuklar çok meraklı olurlar. Sürekli öğrenmeye açtırlar ve hep soru sorarlar. Konuşamayan bir bebek çevresini duyularıyla anlamaya çalışır. Yeni görüntüler, sesler, kokular ve tatlar hemen ilgisini çeker. İlk defa deneyimlediği şeyleri bir yandan da kaydeder.

Bebekler özellikle ilk yıllarında zamanı bizim gibi algılamazlar. Geçmişi düşünmez ve gelecek için endişe etmezler. Onlar için şu an vardır ve şimdide yaşarlar. Tecrübeleri arttıkça, zihinleri geliştikçe yavaş yavaş zaman ve mekân kavramlarını da anlamaya başlarlar. İlk yıllarda soyut kavramlar bebeklere yabancı gelir ve anlamakta güçlük çekebilirler. Çünkü onlar için duyu organlarıyla farkına vardıkları şeyler vardır. Soyut düşünceler çocukta dil öğrenmeyle birlikte başlar. İletişim kurdukça ve bazı şeyleri daha net anlamlandırmaya başladıkça soyut kavramları da anlayabilirler.

Bebekler, ilk aylarda sadece görebildikleri şeylerin var olduğunu düşünürler. Gözlerinin önünden giden şeyler onlar için kaybolmuştur. Çocukların görmedikleri şeylerin var olmaya devam ettiğini öğrenmeleri için içsel temsillere ihtiyaçları vardır ve bu biraz zaman alabilir. Gözem yaptıkça bilgi biriktiren bu çocuklar edindikleri bilgileri gruplandırmaya başlarlar. Öncelikler gördükleri nesneleri gruplandırırlar, sonra gördükleri insanları gruplandırırlar. Onlara göre uzun saçlı insanlar anne diğerleri ise baba olabilir. Nesneleri tek tek öğrendikçe ve diğerleri arasındaki farkları gördükçe bu gruplandırmalar da zamanla şekillenir. Çocukların bu gruplarına zihinsel temsil denir.

Çocuğun zihinsel gelişimini tamamlaması için ebeveynler ne yapmalıdır?

Çocuğunuzun zihinsel gelişimini tamamlayabilmesi için onunla sürekli iletişim hâlinde olmanız gerekebilir. Çocuğunuz konuşamasa bile bir süre sonra sizin söylediklerini anlamaya başlayacaktır. Çocuğunuzla sürekli konuşarak ona etrafında olup bitenleri anlatabilirsiniz. Bitkileri, hayvanları ve bunların birbirleri arasındaki farkları açıkladıkça çocuğunuzun zihinsel temsilleri daha iyi şekillenecektir. Ev içinde ve dışında çocuğunuza keşfedecek yeni şeyler sunmanız onun zihinsel gelişimi için önemlidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0