Çocukların Bedenlerine Yönelik İlgilerinin Kaynağı

Çocuklar için öğrenmek, ucu bucağı olmayan bir serüvendir. Bu öğrenmenin ilk eylemleri de kendilerini tanımaya çalışmaktır. Kendini tanıyan çocuk, neye neden yaklaştığını ya da neyi niçin yaptığını daha iyi bilir.

Çocukların Bedenlerine Yönelik İlgilerinin Kaynağı

Çocuklar neden kendi bedenleriyle ilgilidir?

Çocukların dikkat çekici davranışlarından biri, kendi bedenlerine olan ilgileridir. Özellikle okul öncesi dönemde çocuk; yaşadığı ortamı, etrafındaki insanları tanımaya çalışırken aynı zamanda kendini de inceler ve tanımaya çalışır. 2-3 yaş aralığındaki çocuklar için bu tanıma isteği, daha çok bakma ve dokunma yoluyla gerçekleşir. Ellerinin ulaşabilecekleri her yere dokunmaları, hatta zaman zaman eğer istediği şeye ulaşamazsa huysuzluk etmesi, tanıma istediğinin çocukta yarattığı bir dürtüdür. Her ne kadar oldukça meraklı ve istekli görünseler de 5 yaşına kadar ancak yalın bir dille ifade edilen açıklamaları anlayabilirler.

Çocukların benmerkezci davranmasının nedeni nedir?

Çocuklar, 5 yaşından önce “benmerkezci” bir tavır sergileyebilirler. Yaşlarından dolayı olumsuz bir davranış olarak tanımlanmayan bu tavra sahip çocuklar, kendileriyle ilgili ihtiyaçlara ve duygulara duyarlı olurlar. Fakat bu tavrı etrafınkiler için barındırdıklarını söylemek güçtür. Mesela anne kucağı bebeğe sıcaklık, rahatlık ve güven vereceği için en haz veren yerdir. Bebekler acıktığında, üşüdüğünde ya da kendini yalnız hissettiklerinde annelerinin kucağından inmek istemezler. Yani bebek, ihtiyacını karşılamak için annesinin bedenine ihtiyaç duyar.

Kucakta sallanmak ya da arabada götürülmek bebeklerin hoşuna gider. Ebeveynine dokunarak hissettiği o ritmik duyumsama, bebeğin hem rahatlamasına hem de güven hissetmesine yardımcı olur. Yıkanmak ve altının değiştirilmesi de bebeklerin hoşlandığı şeyler arasındadır. Nitekim birinci yaşından itibaren ilk cinsel duyguları da bu zamanlarda belirir. Bebek bezinin cinsel organda oluşturduğu baskı bebeğin hoşlandığı, yapılmasından haz duyduğu duyumsamalar olur. Hatta ilerleyen yaşlarında bebeğin eli istemeden cinsel organına gittiğinde haz verici bir duygu yaşarsa bunu tekrar edebilir. Erkek bebeklerde bu davranış şekli, penislerine dokunmalarıyla daha kolay gerçekleşirken kız çocuklarında daha az görülür.

Bazı ebeveynler çocuklarının bu durumlarından rahatsızlık duyabilirler. Hatta çocuklarının hissettikleri bu cinsel ilginin anormal olduğunu bile düşünebilirler. Oysaki bu düşünce hatalıdır. Aksine çocukların cinsel bir ilgi duyması onların oldukça sağlıklı olduğunu gösterir. Ebeveynler böyle bir ilginin varlığını keşfettikleri anda cinsel eğitimin temellerini atmaya başlamalıdırlar. Doğru olanı yapmak yerine tepki gösterirlerse bu, çocuğun duygusal gelişimi için zararlı olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0