Çocukların altını ıslatması küçük yaşta meydana gelir. Okul öncesi dönemde bulunan bazı çocuklarda altını ıslatma davranışı görülebilir. Bunun birden çok sebebinden ve bunu çözmek için ailelerin yapabileceği bazı uygulamalardan söz edebiliriz.

Çocukların altını ıslatmasının sebepleri nelerdir?

Çocuklarda görülen alt ıslatma davranışı, bazı çocuklarda geceleri yaşanırken bazılarında ise gün içinde de görülebilir. Bu durum tuvalet eğitimi sürecini tam olarak bitirmemiş çocuklarda sıklıkla yaşansa da tuvalet alışkanlığı kazanıldıktan sonra da görülebilir. Bu durum, okul öncesi dönemde bulunan çocukların beyin, sinir sistemi ve mesane gelişiminin henüz tamamlanmamasından dolayı normal bir davranıştır. Çocuklarının altını ıslattığını gözlemleyen ebeveynler, bunun sebebinin psikolojik olduğunu düşünmeden önce bir doktora danışarak çocuğun alt ıslatmasının tıbbi bir sebebi olup olmadığını öğrenmeye çalışmalıdır.

Okul öncesi dönemde bulunan çocukların alt ıslatma davranışı sergilemelerine çocuğun bütün gece çişini tutmakta zorlanması, bazı çocuklarda görülen geceleri çok fazla idrar üretme durumu, gündüz sık sık tuvaletini tutması, çok yorgun ve hastalanmak üzere olması gibi durumlar sebep olabilir. Bunun dışında çocukların tıbbi ya da duygusal bazı problemlerinin olup olmadığı, idrar yolu enfeksiyonu, diyabet, nörolojik problemler gibi durumların göz önünde bulundurulup incelenmesi de önemli olacaktır.

Bu süreçte ebeveyn olarak sizlerin çocuğunuza olan yaklaşımınız önem arz etmektedir. Ebeveyn olarak sizler, bu süreçte kaygılanmadan, sakin kalmaya çalışarak alt ıslatmanın bu dönemde çoğu çocukta görülebileceğini unutmamalısınız. Çocuğunuz bu davranışı istemeden gerçekleştirdiği için ona kızmamalı veya onu cezalandırmamalısınız. Altını ıslatan çocuklar, bir müddet sonra kendini yetersiz hissedip gergin ve mutsuz olabilir. Çocuğunuzda böyle hislerin oluşmaya başladığını gözlemlediğinizde, bunun normal bir şey olduğunu, birçok çocuğun bunu yaptığını, biraz daha büyüdükten sonra bunun sonlanacağını söyleyerek onu rahatlatmaya çalışmalısınız. Gün içinde belirli aralıklarda çocuğunuza tuvalete gitmesi gerektiğini hatırlatabilir, yatmadan önce tuvalete gitmeyi alışkanlık hâline getirmesini sağlayabilirsiniz. Eğer çocuğunuz büyük bir değişiklik yaşadığı dönemdeyse, ona güven vermeye onu anlamaya çalışmalısınız. Bazı çocuklar tuvaletlerini söylemekten çekinebilir veya bunu söylemekte sıkıntı yaşayabilir. Eğer böyle bir durum varsa, bir işaret belirleyip bunu kullanmasını sağlayabilirsiniz. Her öğünden sonra tuvalete gitmeyi alışkanlık hâline getirmek de işe yarar bir yöntem olabilir.

Korkuyla uyanmak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler