Çocukları Uyutmanın Yöntemleri

Uyumak, bazı çocuklar için en can sıkıcı eylemdir fakat ebeveynler için kolay birkaç yöntem onları bu sıkıntıdan kurtarabilir.

Çocukları Uyutmanın Yöntemleri

Bir çocuğun ne kadar uykuya ihtiyacı vardır?

Ebeveynlerin çocukları uyutma süreçleri genellikle zor olur. Kimi çocuklar düzenli uykuya düşkün olurken, kimilerini yattığı yerde tutmak bile güçtür. Böyle bir durumda ebeveyn, çocuğunun uykusu olmadığını düşünebilir. Fakat uykusunu alamayan çocuklar da huysuzlaşıp hırçınlaşabilir, yattığı yerden kalkmak isteyebilir. Peki, çocuğun ne kadar uykuya ihtiyacı vardır?

Çocuklar 18 aylık olduğunda bile geceleri 12 saat süren uzun uykulara ihtiyaç duyabilir. Gün içinde bir iki saat de olsa uyuması onlara çok iyi gelebilir. 12 saatlik uzun gece uykuları genelde 3 yaşına geldiklerinde görülür. Bu dönemde çocuk gündüz uykularını kısaltmak isteyebilir. Bunun yanı sıra 3 yaşından sonra çocuklar geceleri ebeveynleri yanlarında olmadan da uyuyabilirse yararlı olabilir.

Gece uykuya geçme süresi çocuklarda problem olabilir. Hele ki çocuklar, kendileri uyuduktan sonra ebeveynlerinin onsuz vakit geçireceğini anladığı andan itibaren uyumamakta ısrarcı olur. Uykusu geldiği için de iyice hırçınlaşan çocuk inatçı tavrından ödün vermez. Ebeveyn bu süreçte çocuğuna karşı net olmalıdır. Uyuma konusuyla ilgili öncende kurallar belirlemeli ve bu kuralları ona hatırlatmalıdır. Zira sakin bir şekilde anlatmak yerine bağırılırsa uykusu iyice açılacaktır.

Çocukları uyutmanın yöntemleri nelerdir?

Uyku öncesi rutini oluşturmak çocukların uykuya geçmesini kolaylaştırıcı etmenlerdendir. Her gece yatmadan önce aynı şeyi yapmak çocukta güven hissini güçlendirebilir. Bu rutinin ne olduğu pek mühim değildir. Önemli olan çocuğun bu rutin sonrasında uyuyacağını bilmiş olmasıdır. Mesela banyo yapmak, süt içmek, diş fırçalamak gibi basit eylemler uyumadan önce düzenli bir şekilde yapılırsa çocuk bu rutini benimseyecektir.

Vücut ısısını ayarlamak yatmakta zorlanan çocuk için faydalı olabilir. Normalde uyumadan önce herkesin vücut ısısı düşer. Bu durum, uykuyu tetikleyici bir unsurdur. Eğer çocuk uykuya geçmekte zorlanıyorsa uyku öncesi sıcak suyla banyo yapmak iyi gelebilir. Sıcak su vücut ısısını yükseltecek, banyodan çıktığındaysa ısı düşecektir. Bu da çocuk için uygun uyku ortamını oluşturmaya yarar sağlayabilir.

Uyku öncesi çocukların el ve ayaklarının ısısına dikkat etmekte fayda olabilir. Eğer eller ve ayaklar, vücut ısısına kıyasla soğuksa uykuya geçmek zorlaşabilir. Ebeveynler böyle bir problem yaşarsa çocuğun yatacağı yeri sıcak su torbalarıyla ısıtabilirler.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0