Çocukları sudan korumak hayati önemi olan bir konudur. Küçük çocuklar için ufak su birikintileri bile tehlikeli olabilir. Suyun olduğu mekânlarda çocuğunuz için almanız gereken önlemler hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çocuklar suyla oynamaya bayılırlar ama kendilerine tehdit oluşturduğunu bilmezler. Onlar için su, sıçrayan ıslak bir maddedir. Suyun boğazlarına kaçabileceği ya da derin bir suda nefes alamayacakları akıllarına gelmez. Çocuğunuzun sulu yerlerde güvenle vakit geçirebilmesi için öncelikle onu iyi gözetlemeniz gerekir. Daha sonrasında ise çocuğunuza suyun yeri geldiğinde zararlı olabileceğini öğretebilirsiniz.

Çocukları sudan nasıl korursunuz?

Gözetiminiz olmadan çocuğunuzu havuzun bulunduğu bölgeye sokmayın. Evin başka bir bölümüne gitmek istiyorsanız çocuğunuzun başında mutlaka başka bir gözetmen bırakın. Eğer böyle bir imkânınız yoksa ve evde tekseniz çocuğunuzu da yanınıza alın. Çocuklar suya düştükten sonra hemen dibe doğru inerler. Bu nedenle çocuğunuzun havuza düştüğünüzü fark edemeyebilirsiniz ve çocuğunuzun size seslenme fırsatı bile olmaz. Olası bir boğulma tehlikesi karşısında ne yapmanız gerektiğini mutlaka öğrenin. Eğer ihtiyacı olduğunda çocuğunuza ilk müdahaleyi yapamazsanız hayatı riske girebilir.

Evinizin bahçesinde yüzme havuzu bulunuyorsa kullanmadığınız zamanlarda etrafını bir tel örgü yardımıyla ya da sık aralıklı bir çitle çevirin. Çit kullanacaksanız aralıkların, çocuğunuzun geçebileceği kadar geniş ya da kafasını sıkıştırabileceği kadar dar olmamasına dikkat edin. Etraftaki engelin çocuğunuzun tırmanamayacağı bir yükseklikte olmasına dikkat edin. Çocuğunuz büyüdükçe engelin üzerinden atlayabilme ihtimali artar. Havuzu kullanmadığınız zamanlarda içini boş tutmaya özen gösterin. Kışın yağmur ve karın birikinti yapmaması için havuzunuzun üzerini bir muşamba ya da su geçirmeyen bir örtüyle kapatabilirsiniz. Eğer kapalı bir havuz varsa, kapıları her zaman kilitli tutun. Eğer güvenilir bir kilidi yoksa kancalar takarak da çocuğunuzun kapıyı açmasını önleyebilirsiniz. Süzgeci takılmamış havuzlara çocuğunuzu sokmayın.

Havuzunuzun içine gereğinden az ya da çok fazla klor koymamaya dikkat edin. Fazla klor çocuğunuz için zararlı olabilir. Kloru az koyduğunuz zaman da suda bakteriler üreyebilir ve çocuğunuz enfeksiyon kapabilir.

Çocuğunuzun güvenliği için şişirilebilen su oyuncaklarına, su yataklarına, kolluk ve simitlere güvenmeyin. Çocuklar bunlardan kolayca kurtulabilirler. Çocuğunuzun altı hâlâ bezleniyorsa su geçirmez külot ya da çocuk bezi olmadan havuza sokmayın. Özellikle birden fazla altı bezli çocuk varsa onları havuza sokmamaya gayret edin. Bezlerinin ya da külotlarının sızdırması durumunda havuz suyu kirlenir ve sağlıksız bir hâle gelir.

Çocuğunuzla birlikte deniz kenarına gidecekseniz cankurtaranların bulunduğu yerlerin yakınında oturmaya özen gösterin. Fakat işi cankurtaranlara bırakmayın. Bazı cankurtaranlar ilk yardım müdahalelerinin çoğunu tam olarak bilmezler. Unutmayın, alacağınız bütün önlemler çocuğunuzu gözetlemenin yerini tutmayacaktır.

Yeni bir hamilelik için hazırlık ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler