Çocukları Ödüllendirmek

3-6 yaş arası çocuklar için ödül hangi durumlarda ve ne sıklıkta verilmeli?

Çocukları Ödüllendirmek

Sürekli çocukları ödüllendirmek doğru mudur?

Ödül davranışsal psikolojinin temel taşlarındandır. Istenilen davranış sergilediğinde bu davranışı pekiştirmek için kullanılır. Ceza da tam tersi durumlarda, istemediğimiz davranışlar ortaya çıktığında kullandığımız bir yöntemdir. Ödül doğru zaman, doğru yer ve doğru miktarda kullanılırsa bir problem yaratmaz fakat aşırı ödül, odak noktasının kaçmasına neden olabilir.

Öncelikle ödül, bir rüşvet değildir. Bizim olumlu davranışları pekiştirmek ve teşvik etmek için kullandığımız bir yöntemdir. İşimizin karşılığında para alıyor olmamız bunun bir örneği olabilir. Çocuklarda da durum aynıdır. Kabul gören davranışları sergiliyorsa çocuğu ödüllendiriyoruz. Peki ödül sistemi nasıl olmalı?

Eğer çocuğa aniden planlanmamış ödüller verirseniz, bunu ne için aldığını bilmeyecek ve bir mantık kuramayacaktır. Mümkün olduğu kadar direktif olmalıyız. Önce çocuğun davranışını beklemeli ardından ödülü vermeliyiz. Burada anahtar kelime davranış. Bir çocuk çok tatlı ve iyi diye ödüllendirmiyoruz, bunu yaparsak davranışı değil, tutumu ödüllendirmiş oluruz.

Çocuklar hangi durumlarda ödüllendirilir?

Örneğin, okullarda çocuklara toplu olma davranışını öğretmeye çalışıyoruz. Bir aktiviteden sonra ortalık hayli dağılıp kirleniyor. Burada, düzenli bireyler olmaları ve disiplin kazanmaları açısından çocukların bizimle iş birliği içine girmesini istiyoruz. Önce duyuru yapıyoruz, sabahki oyun saatinde dağıttığı oyuncakları toparlayanların, Elsa (bir hayli popüler çizgi film karakteri) veya araba çıkarması kazanacağını söylüyoruz. İki çıkarması olan en sevdiği kitabı sınıfta okuma saatinde okutabiliyor.

Önemli olan onun kendi emekleriyle kazanabileceği bir ödüle götürmek, bu yüzden abartılı görevler belirleyip başarısızlık duygusunu hissetmesine sebep olmaya gerek yok. Siz de evde basit bir eylem olarak oyuncak toplama alışkanlığını kazandırabilirsiniz. Bütün oyuncakları toplama görevini çocuğunuza bırakmamaya dikkat edin, küçük parçalara bölün ve siz de onunla beraber toplayın.

Bu planlamayla hem iş bölümünü öğrenmiş hem de sizinle vakit geçirmiş olacak. İleriki yaşlarında zorlandığını düşündüğü konularda sizden kolaylıkla yardım isteyebilecektir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0