Çocukları Kreşe ya da Anaokuluna Alıştırmak

Okula yeni başlayan çocuklar, yeni girdikleri bu ortama alışmakta güçlük çekebilirler. Bu nedenle okulun ilk günleri hem ebeveynler hem de çocuklar için zor geçebilir. Ama biraz sabırla bunun üstesinden gelebilirsiniz.

Çocukları Kreşe ya da Anaokuluna Alıştırmak

Anaokuluna hazırlanma süreci nasıl geçer?

Okulun ilk günleri ebeveynler ve çocuklar için zor geçebilir. Bu günlerde kapı önlerinde bekleyen annelere ve sınıfta ağlayan çocuklara sık sık rastlarız. Bu görüntüler okulun ilk haftası boyunca sürebilir. Daha önce ebeveynlerinden ayrılmamış bir çocuk, yeni gireceği bu ortamda korku yaşayabilir. Çocukların bu korkusu ve ağlamaları sonucunda aileler çocuklarını bırakamaz, tüm gün okulda beklerler.

Anneler için çocuklarının ağlama nöbetleri iç burkucu olabilir. Bu nedenle onlar da çocuklarını bırakıp gitmekte zorlanabilirler. Ama çocuğun okula alışabilmesi için ebeveynlerin okulda beklemeden gitmesi gerekir. Çocuğunuz onu okula bıraktığınızda ağlıyorsa biraz sakinleşmesini bekleyebilirsiniz. Eğer bir anlık dalgınlığından faydalanıp giderseniz çocuğunuzun size olan güvenini kaybedebilirsiniz. Onu aniden bırakmak yerine gitmeden önce ona veda edin ve akşam almaya geleceğinizi söyleyin. Ne kadar ağlarsa ağlasın orada daha fazla vakit geçirmeden ayrılmaya çalışın. Okulda oyalanmanız, çocuğunuzun onu her an alacağınızı düşünmesine neden olabilir. Öğretmeninden siz gittikten sonra ağlamaya devam edip etmediğini öğrenebilirsiniz. Eğer ağlamayı kesmişse davranışınız doğrudur. Çünkü çocuklar dikkat çekmeyi severler. Siz olmadan da okula odaklanabilse bile çocuğunuz, sizin ilginizi isteyecektir.

Çocuklar kreşe nasıl hazırlanmalı?

Çocuğunuzu okul kapısında, sevdiği birine teslim etmeniz okula daha rahat gitmesini ve okul kapısındaki ayrılıkları kolaylaştırabilir. Eğer çocuğunuz öğretmenini seviyorsa şanslı olabilirsiniz. Okula geldiğinizde çocuğunuzu, öğretmenine teslim etmeniz onun daha az direnç göstermesini sağlayabilir. Çocuklar kreşe başladıklarında sosyal bir çevre ve yeni arkadaşlar kazanırlar. Eğer çocuğunuz okulda bir arkadaş edindiyse onu evinize davet ederek birlikte daha fazla vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuz okulda güvendiği ve vakit geçirmek istediği bir arkadaşa sahip olur ve okula giderken arkadaşını göreceği için daha fazla heyecan duyabilir.

Okulun ilk haftasında siz de çocuğunuz kadar endişeli olabilirsiniz. Fakat çocuklar ilk başta zorlansalar da sonrasında mutlaka okula ayak uydururlar. Çocuğunuzu bırakırken daha rahat edebilmeniz için çocuğunuzun gittiği kurum çalışanlarıyla iletişim hâlinde olabilirsiniz. Böylece çocuğunuzu bırakırken ya da alırken ayaküstü konuşmak yerine endişelerinizi daha iyi dile getirebilirsiniz.

ÇALIŞAN EBEVEYNLERİN ÇOCUKLARINI EMANET EDEBİLECEKLERİ YERLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0