Çocukları Canlı Bir Varlık Isırması veya Sokması

by Bebek Melekleri

Çocukları canlı bir varlık ısırması veya sokması durumunda yapılması gerekilen bazı şeyler vardır. Çocuğunuz dışarıdayken doğada bulunan veya evinize girebilecek bazı canlıların ısırıklarıyla çeşitli yaralanmalar yaşanabilir. Bu durumlarda ne yapacağınızı bilerek yaralanmanın hafifçe atlatılmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Çevrede bulunabilecek bazı canlılar, çeşitli sebeplerle çocuğunuzun yaralanmasına neden olabilir. Bu durumlarda ebeveynlerin ne yapmaları gerektiğini bilmeleri çocuğunuz sağlığı açısından onun paniğe ve korkuya kapılmaması için önem arz edebilir.

Çocukları canlı bir varlık ısırması veya sokması durumunda yapmanız gerekenler nelerdir?

Eğer çocuğunuz kedi, köpek gibi bir hayvan tarafında ısırıldıysa, ısırılan yeri oynatmamaya çalışarak çocuğunuzu bir uzmanın kontrol etmesini sağlayın. İlk müdahale için 15 dakika boyunca ısırılan bölgeyi su ve sabunla yıkayarak eğer kanama varsa kanamaya uygun şekilde müdahale edip hijyenik bir bandaj uygulayabilirsiniz. Çocuğunuzu ısıran hayvanın kuduz olup olmadığı gibi durumları kontrol ettirmek için hayvanın kaçmasını engellemeye çalışmak faydalı olabilir ancak bunu yaparken kendiniz de ısırılmamaya özen göstermelisiniz. Kedi ısırıklarında, şişme, kızarıklık gibi enfeksiyon belirtileri görülme olasılığı daha fazladır ve antibiyotik kullanımı gerektirebilir. Eğer bunlar gibi enfeksiyon belirtileri gözlemlediyseniz doktorunuza haber vermek faydalı olacaktır.

Böcek ısırıkları veya sokmaları gibi görülme olasılığı daha fazla olan durumlarda da evde uygulayabileceğiniz bazı tedavi yöntemlerinden söz edilebilir. Örümcek, arı, kene, karınca gibi canlıların ısırığının veya sokmasının sebep olduğu durumlarda bölgeyi sabun ve suyla yıkamanız eğer şişme ve ağrı varsa soğuk kompres uygulamanız doğru olacaktır. Daha sonra bir uzmanın uygunluğunu onayladığı bir merhem uygulayabilirsiniz. Eğer ısırık görülen bölge göz veya göz kapağı civarındaysa uygulayacağınız ilacın çocuğunuzun gözüne kaçmamasına dikkat etmelisiniz. Sivrisinek gibi bazı canlı türlerinin sebep olabileceği kaşıntılı yaralarda kaşıntı giderici ilaçlar uygulanabilir. Eğer bu ısırıkların aşırı ağrıya, ateşe veya solunum güçlüğüne sebep olduğu gözlemlebilir. Bu durumda bölgeye soğuk kompres uygulanıp acil servisi aramanız veya çocuğu bir sağlık kuruluşuna götürmeniz gerekebilir. Çocuğunuzu zehirli bir örümcek gibi canlıların ısırdığından eminseniz veya bundan şüphe ediyorsanız, bazı bulguların gözlemlenmesini beklemeden çocuğunuzu bir uzmana götürmeniz gerekecektir.

Yılan sokmalarının görülme olasılığı az olsa da zehirli bir yılanın çocuğu sokması ciddi problemlere sebep olabilir. Çocuğunuzun vücut yapısı az miktarda zehirle bile başa çıkmaya zorlanabileceğin yılan sokması durumunda yapacağınız ilk şey sokulan bölgenin hareketsiz kalmasını sağlamanız olacaktır. Eğer sokulan bölgede ağrı görülüyorsa ağrıyı azaltmak için soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Ancak uzman görüşü olmadan buz veya herhangi bir ilaç kullanmamalısınız. Böyle durumlarda mümkün olduğunca çabuk şekilde bir sağlık kuruluşuna gitmeniz daha faydalı olacaktır.

Deniz canlıların sebep olabileceği yaralanmalar genellikle ciddi sorunlara yol açmaz ancak bazı çocukların vücudunda bu durumda ciddi reaksiyonlar görülebilir. Deniz canlılarının çocuğunuzu sokması şok, ağır kanamalar veya solunum durmasına sebep olursa derhal müdahale edilmeli ve acil servis aranarak yardım istenmelidir.

Çocuğunuz için oyuncak seçimi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler