ÇOCUKLARI AFFETMEK VE ONLARLA UZLAŞMAK

Çoğu ebeveyn affetmeyle uzlaşmanın aynı anlama geldiğini düşünmektedir. Bu yanlış bir kanıdır. Kabaca affetmek tek taraflı bir tavırken, uzlaşma karşılıklı anlaşma gerektiren bir durumdur. Çocukları affetmek ebeveynler tarafından yapılmalıdır.

ÇOCUKLARI AFFETMEK VE ONLARLA UZLAŞMAK

Çocukları affetmek ne anlama gelir?

Genellikle anne ve babalar çocukların yaptıkları olumsuz hareketlerden ötürü kırılabilmektedirler. Bu süreç, ebeveyn olmanın en zor zamanlarından biridir. Çocukların verdiği tepkiler kırıcı olabilmektedir. Fakat birer anne ve baba oldukları için onların çocuklarına karşı kırgın kalmaları mümkün olmamaktadır. Bu sürecin üstesinden gelmek için öncelikle kendi içinizde alacağınız kararlar çok önemlidir.

Çocuklarınızı affetmek, içinizde onlara karşı olan siniri ve kızgınlığı yatıştıracaktır. Aksi takdirde anne ya da babanın bu sorunları içinde biriktirmesi, en kötü ihtimalle hastalık derecesine kadar ulaşmaktadır. Burada affedilen, çocuğun kendisidir yaptığı kötü davranış değil. Çocuğa “Seni seviyorum ve bu yüzden seni affettim.” diyebilirsiniz. Bu şekilde yapılan bir açıklama onun davranışının affedilmediğini çocuğa hissettirecektir. Anne ya da babasının onaylamadığı bir davranış olduğunu öğrenen çocuk da bir dahaki sefere aynı davranışı tekrarlamayacaktır. Buradaki ince nokta çocuğa anne veya babasının yansıttığı tavırdır.

Çocuklarla nasıl uzlaşılabilir?

Genel olarak affetmeyle uzlaşma birbirine karıştırılmaktadır. Affetmek, tek taraflı yapılan ve tamamen kişinin kendisinde gerçekleşen bir durumdur. Karşı taraftan herhangi bir onay ya da tasdik beklenmemektedir. Fakat uzlaşı, iki birey arasında yapılan bir anlaşmadır. Eğer ki agresif veya inatçı bir çocuğunuz varsa uzlaşmaya çalışmanız muhtemelen sizi yıpratacaktır. Bildiğinden şaşmayan ve her yaptığını haklı gören çocuklar uzlaşı yolunu kabul etmeyeceklerdir.

Her şeye rağmen çocukları affetmek hem anne ve babalar hem de çocuklar için daha sağlıklı bir ortam oluşturacaktır. Hem affetmek daha kolay bir tercih olacaktır hem de ev ortamına huzur getirecektir. Çocukları yaptıkları kötü şeylere rağmen affetmek ebeveynlerde bir hafiflik hissi oluşturacaktır. Zaten diğer işler ve uğraşlardan yorgun düşen ebeveynlerin bu şekilde çocuklarını affetmeleri onlar için en doğru olandır. Anne ve babaların bu sayede hem günlük yaşantıları hem de çocuklarıyla olan ilişkileri daha iyi olacaktır. Affetmenin sonucunda anne-babalar ile çocukların psikolojileri daha sağlıklı hâle gelecektir.

ÇOCUKLARDA YARAMAZLIĞIN SEBEPLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0