Çocuklardaki Endişeyi Yok Etmenin Yolları

Çocuklarda endişe, aşırı derecede davranış bozukluğu göstermediği sürece ebeveynlerin yardımıyla ortadan kaldırılabilir. Çocuğun dâhil edileceği bu yöntemler sağlıklı bir ruhsal gelişime olanak sağlayabilir.

Çocuklardaki Endişeyi Yok Etmenin Yolları

Çocukların endişelerini nasıl yok edebiliriz?

Gün içinde sakin görünen çocuk, gece uyku vakti geldiğinde huysuzlaşabilir. Bunun nedeni, gündüz duyduğu endişelerin gece karanlığında, yalnızken onu etkisi altına almasıdır. Durum beraberinde uykusuzluk, yorgun geçen geceleri getirir. Eğer çocuk bu tip bir duygu geçişi yaşıyorsa nefes egzersizleri yapmak, zihinlerinde görsel algı belirmesine yol açacak hikâyeler anlatmak faydalı olabilir. Mesela çocuğa nereye gitmek istediği, nasıl bir yerde yaşamak istediği sorulabilir. Bu yerin gerçek ya da hayali olması önemli değildir. Amaç, çocuğun algısını farklı yöne çekmektir. Yatağa geçirildikten sonra yapılacak bir nefes egzersizi de kaslarını gevşetip onu rahatlatacağı için sıkıntılı düşüncelerinden uzaklaşmasına yardımcı olacaktır.

Günlük tutmak, resim çizmek gece endişelerinden ötürü uyuyamayan çocuklar için faydalı bir aktivite olabilir. Çocuk günlük tutuyorsa tekrar tekrar aynı şikâyetleri yazması engellemelidir. Aksi takdirde çocuk, olumsuz düşünceler arasında sıkışıp kalacak, endişesini taze tutacaktır. Günlüğün amacı, endişe verici düşüncelerin tam zıttı olan şeyleri yazabilmektir. Mesela çocuktan günlüğüne, o gün zorlandığı üç şeyi yazması (eğer yazı yazamayacak kadar küçükse çizmesi) istenebilir. Sonra yeni bir sayfaya başına gelen üç şeyi yazması söylenebilir. İkisi arasında kurulacak dengeyle olumlu düşünceler çocuğa empoze edilebilir. Ebeveyn çocuğun yazdığı şeyleri küçük ya da büyük şeklinde ayırmamalıdır. Burada asıl amaç çocuğun, sıkıntılı zamanlarında bile iyi şeyler yaşayabileceğini göstermektir.

Çocuğun endişesi ortadan kalkarsa sağlıklı bir ruhsal gelişim gösterir mi?

İçindekileri dışarı çıkarmak, başkasıyla paylaşmak endişelerinden kurtulması adına çocuğa iyi gelebilir. Elbette aşırıya gitmemekte fayda vardır. Zira çocukta daha fazla strese de yol açabilir. Yaşadığı endişeleri biriktiren çocuk gün sonunda ebeveynine konuyla ilgili patlar duruma gelebilir. Böyle bir durumda ebeveyn sınır koymalıdır. Kendisini endişeleriyle ilgili dinlemek istediğini, fakat anlatmadan önce yaşadığı iyi şeyleri de düşünmesini isteyebilir. Çocuğa kötü şeylerin yanında iyi şeyleri de yaşadığını göstermesi bakımından bu yol faydalı olabilir.

Gülmek, herkese olduğu gibi çocuklara da iyi gelen bir eylemdir. Çocuklara komik surat yapmak, peluş oyuncaklarını havaya atıp tutmak, taklitler yapmak onları güldürebilir. Gece yatmadan önce yapılacak bu aktiviteler çocuğun olumsuz duygularını serbest bırakmasına olanak sağlayabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0