Çocuklarda Zihinsel Gelişim

Çocukların zihinsel gelişimi, dünyayı anlamlandırmalarını sağladığı ve yaşadıkları çevreye uyum sağlamalarını kolaylaştırdığı için oldukça önemlidir. Zihinsel gelişim ilerledikçe çocuklarda daha karmaşık durumlara karşı çözüm üretme yetisi gelişir. Yeni doğan bebek bir yetişkin olana kadar zihinsel gelişim farklı evrelerden geçerek ilerler.

Çocuklarda Zihinsel Gelişim

Çocukların zihinsel gelişimi nasıl desteklenir?

Çocukların zihinsel gelişimi pek çok faktöre bağlıdır ve bu gelişim türü de diğer tüm gelişim türleri gibi çocuktan çocuğa farklılık gösterir. Ancak her çocuk zihinsel gelişimini gerekli evrelerden geçerek tamamlar. Yani 1 yaşındaki çocuk birdenbire bir matematik sorusunu çözebilecek yeterliliğe erişemez.

Öncelikle yeni doğan bir çocuğun zihin yapısı sadece çevresini tanımak ve anlamak üzerine kuruludur. Duyu organları tarafından algıladıkları dünyaya öğrenilmemiş, doğuştan getirilmiş tepkiler verirler. Zihinsel olarak yeterli olgunluğa ulaşmanın henüz başında olduklarından çevrelerinde olan biteni tam olarak anlayamazlar. İlerleyen aylarda artık her şeyi daha iyi anlamaya ve anlamlandırmaya başlarlar. Bir şeyler yalnızca öğrenmekle kalınmaz gerekli durumlarda kullanmak üzere biriktirilir.

Her çocuk için farklı olsa da 2 yaş civarında bir çocuk renkleri veya sayıları öğrenmeye başlar. Aileler çocuklarının gelişimlerini desteklemek için bu dönemde müzik, resim, oyun gibi birçok uyarandan faydalanmalıdır. Çocuklar zihinsel olarak geliştikçe sakladıkları bilgileri bir şeyler arasında anlam kurmak için kullanırlar. Daha ileriki yaşlarda zihin artık kavramları ve değerleri anlayabilecek ve aralarındaki bağlantıyı çözebilecek olgunluğa erişir.

Çocukların zihinsel gelişimi konusunda kat edilecek yol ailenin ilgisiyle yakından alakalıdır. Çocuklar için zihinsel gelişimin en büyük desteği oyundur. Oyun, çocuğun bir şeyleri anlamasını, kavramlar arasında bağlantılar kurmasını ve kendi kapasitesinin farkına varmasını sağlar. Aileler çocukların zihinsel gelişimini destekleyecek oyuncaklarla oyunun eğitici etkisinden faydalanabilir. Ayrıca çocuklar için sosyalleşmek ve arkadaşlarla birlikte oyun oynamak da belli bir zihinsel beceri gerektirdiğinden faydalıdır. Yani sosyal gelişim zihinsel gelişimi destekler.

Aileler çocuklarının zihinsel gelişimin desteklemek için hayal gücünü tetikleyici sorular sormalıdır. Çocuğu düşünmeye iten konuşmalar da zihni geliştirir. Dil gelişimini destekleyici her türlü faaliyet zihinsel yapı için de geliştiricidir. Ayrıca çocuğun resim, müzik, spor gibi ilgi alanlarının olması da aynı etkiye sahiptir. Zihinsel gelişim için önemli olan çocuğun kapasitesini ve yeterliliklerini bilmek ve sürekli teşvik edici olmaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0