Çocuklarda Yeni Becerilerin Ortaya Çıkması

by Bebek Melekleri

Çocuğun sürekli ebeveynle gezmesi, ebeveynin gözlemlerken kendi kendine sorular sormasına sebep olabilir. Çocuğun neden huysuz olduğunu, daha fazla şeyle neden ilgilenmediğini, neden kendi kendisine oynamadığını ve aklına gelen birçok soruyu kendisine sorar. Ama ebeveyn sakin bir gözlemlemenin ardından çocuğun yeni becerilerinin üstünden gelmeye çalıştığını fark edebilir. Çocuklarda yeni beceriler nasıl ortaya çıkar?

Çocuklarda yeni beceriler nasıl ortaya çıkar?

Ortalama 8 haftalık olan çocuk dünyadaki oluşumları gözlemlemeye ve denemeye meyillidir. Bu süreçte çocuk, gözlemleri sonucunda kendi eğilimleri, huyları sayesinde tercihler yaparak keşiflerine devam eder. Ebeveynler çocuğun istediği keşifleri yapmasında, hissettiği duyguları tanımasında ona yardımcı olabilir.

Ebeveyn çocuğunun topla oynamaya hazır olduğunu düşünebilir ama çocuk topla ilgilenmiyorsa zorlamanın anlamı yoktur. Çocukların kendi seçimlerini yapmasına izin vererek seçimlerine saygı duyulmalı. Ebeveyn bir şeyin doğru olduğunu düşünüp çocuğu zorlamaya kalkarsa bu ters tepebilir. Ebeveyn kendine ait tercihleri en fazla yönlendirmelerde seçenek olarak kullanmalıdır.

Bu dönemde çocuk kendisini ve çevresinde yaşanan dünyayı birbirinden ayırır. Etrafındaki yapıları, şekilleri tanımaya başlar. Örneğin ellerinin kendisine ait olduğunu bu dönemde keşfeder. Bu durum çocukta ellerini kullanma isteği ortaya çıkartır.

Çocuklar sadece gözlemleyerek dünyayı tanımazlar; seslerin, kokuların, tatların farkına varmaya başlarlar. Artık duyularıyla dünyayı algılamaya başlamıştır.

Bu dönemdeki çocuklar bedenlerini de daha iyi tanıdıkları için davranışlarında değişiklikler olabilir. Ellerini keşfeden çocuk ellerini kullanmak isteyecek, göz kaslarına hâkim olan çocuk bir nesneye eskisine göre daha fazla odaklanabilecek, ses tellerini kontrol etmeyi öğrendikçe sesler çıkartıp kendini dinleyecektir.

Ebeveynler, çocuğun doğuştan sahip olduğu bazı reflekslerin de bu dönemde kaybolduğunu gözlemleyebilir. Bu reflekslerin yerini yavaş yavaş bilinçli yapılmaya çalışılan hareketler alır. Mesela artık oyuncağını, biberonunu ya da tutmak istediği herhangi bir şeyi tutabildiği için kavrama refleksine ihtiyaç duymayacaktır. Bu dönemde çocuk artık reflekslere bağımlı olmadığı gibi aç kaldığında, huzursuzluk hissettiklerinde reflekslerine başvurabilirler.

Çocuklar, 8. haftalarına geldiklerinde daha bilinçli hareket etmeye başlayacaktır. Yine de bir yetişkine göre çok farklı olması normaldir. Yetişkin düzeyine erişebilmesi için önünde daha uzun zaman vardır. Ebeveynler, bir sonraki evreye gelene kadar çocuğun hareketlerinin savruk ve sert hareketler olduğunu gözleyebilir.

ÇOCUKLARIN DÜNYAYI GÖREREK VE DOKUNARAK KEŞFETMESİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

cocuklarda-yeni-beceriler

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin