Çocuklarda Yemek Yeme Alışkanlığı

Çocukların beslenme alışkanlığı edinmesi, hem bireysel hem de sosyal hayatı için oldukça önemlidir. İyi beslenerek dürtülerini kontrol etmeyi, bedenini korumayı öğrenen çocuk aynı zamanda çevresel kurallara da adapte olarak bireylerle sağlıklı ilişkiler kurar.

Çocuklarda Yemek Yeme Alışkanlığı

Çocukların beslenme alışkanlığı edinmesinin önemi nedir?

İyi ve düzenli beslenen çocuklar çeşitli duyusal, motor ve bilişsel becerileri öğrenerek kendi gelişimlerini zamanla tamamlarlar. Bazen bebeklerde iştahsızlık görülebilir. Bu sorun değerlendirilirken bebeğin yeme zorlukları dikkate alınmalıdır. Kilo kaybı olduğu takdirde çocuğun bağırsakları, emilim sorunları ya da hormonal sıkıntılarının olup olmadığı incelenmelidir.

Çocuklarda görülen yeme bozuklukları arasında kolik, kusma, iştahsızlık, yemeyi reddetme, yutma sorunları, katı gıdaları reddetme gösterilebilir. Kolik, bebeğin şiddetli gaz sancıları, karın ağrıları çekmesi sonucu ağlama atakları geçirmesi olarak bilinir. Kolik olan çocukların en büyük sıkıntısı yemeğe yoğunlaşamamasıdır. İshal ve yemek yerken yaşanan huzursuzluklar dikkat çekicidir.

Ebeveynlerin sıklıkla karşılaştıkları yeme sıkıntılarından biri, çocuğun yemek seçmesidir. Böyle bir durumda ebeveynler şartlar sunarak çocuklarına yemek yedirmeye çalışabilir. Fakat bu davranış şekli ebeveyni zamanla çıkmaza sürükleyebilir. Bunun yerine her öğüne, çocuğun da isteği dikkate alınarak iki ya da üç seçenekli yemekler konabilir. Böylelikle çocuk karar vermiş olsa da kontrol ebeveynin elinde olur.

Bazı çocuklar yemek yerken ebeveynleriyle inatlaşırlar. Ebeveyn bu inatlaşmayla belli bir müddet uğraşsa da bir süre sonra inatlaşmayı sonlandırmalıdır. Böylelikle çocuk kazandığını hissedecektir. Kazandığını hissetmesi, ebeveynin yararınadır çünkü çocuğun yeme konusunda ihtiyaç duyması hâlinde ebeveynin seçenek sunma hakkı doğacaktır. Zamanla çocuk da bu inatlaşmadan vazgeçecektir.

Çocuk yemek yeme konusunda aşırıya kaçıyorsa veya çok iştahsız davranıyorsa ne yapılmalıdır?

Çocuklarda yeme sorununu çözmenin çeşitli yolları vardır. Bunlardan ilki, çocukla aynı zamanda yemek yemektir. Tüm ailenin bir arada yemek yemesi çocuğa model olacak, aynı zamanda birlikte geçirilen aktivite olarak değerlendirilecektir. Yemek yerken bulunulan ortam, çocuğa etki eden uyaranlar da önemlidir. Mesela televizyon, oyuncak gibi çocuğun yemek yemesini engelleyen faktörler ortadan kaldırılmalıdır. Yemek yediği yerin çocuğa uygun olması da önemlidir. Kaşığının hafif olması, sandalyesinin masaya rahatça uzanması çocuğun yemesini kolaylaştırıcı etmenlerdendir.

Çoğu ebeveynin yaptığı hatalardan biri, çocuklarına sürekli bir şeyler yedirmesidir. Bu durum çocuğun açlık hissini öğrenmesini engellediği için olumsuz bir davranıştır. Ebeveynin istediği miktarda yemesi için korkutarak yedirmek yerine acıkmasını beklemek daha faydalıdır. Ayrıca çocuğun her öğünde aynı oranda yemek yemesini istemek de yanlış bir davranıştır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0