Çocuklarda Yemek Dökme Problemi

Motor becerilerinin geliştiği dönemde olan çocuklarda dökme sorunları yaygın olarak görülmektedir. Biz yetişkinler için çaba gerektirmeyen bir eylem, onlar için karmaşıktır. Ama bu durum her zaman kazara olmayabilir.

Çocuklarda Yemek Dökme Problemi

Çocuklarda neden yemek dökme problemi görülür?

İki yaşını dolduran çocukların, motor becerileri hâlâ gelişme sürecinde olduğundan yiyecek ve içeceklerini sürekli dökebilirler. Yetişkinler için çok kolay olan bu eylemi gerçekleştirmek küçük yaştaki çocuklar için karmaşıktır.  Fakat bu dökmeler her zaman kazara olmayabilir.

Çocuğunuzun önündekileri kasten dökmesi, hâlâ etrafındakileri keşfetme sürecinde olmasından kaynaklanabilir. Bardaktaki içeceğin dökülüp yere damlaması, onun henüz yeni gelişen algıları için dikkat çekici olabilir. Çocuklar, meraklı oldukları bu dönemde aynı eylemleri sıkılmadan tekrar etmeyi severler. Bu süreçte bol sabrın ve elinizden düşürmeyeceğiniz köpüklü süngerlerin en yakın dostunuz olması kuvvetle muhtemeldir.

Çocuğunuzun kazara dökmelerini engellemek için ne yapmalıyız?

Kazayla dökmeleri, çocuğunuzla birlikte uygulayacağınız egzersizlerle önleyebilirsiniz. Bu egzersizler, çocuğunuzun motor becerilerini geliştirmek konusunda faydalı olacaktır. Fakat kasti dökmeleri önlemek için çocuğunuzla işbirliği gerektiren bir yol izlemeniz gerekebilir.

Çocuğunuzun kazara dökmelerini engellemek için, kullandığı bardakları değiştirmek etkili olabilir. Onun küçük ellerinin kavrayabileceği boyutlarda bir bardak almak, çocuğunuzun bardağı daha rahat kontrol etmesini sağlayabilir. Bardağı tamamen doldurmak yerine içecekleri her seferinde azar azar koymak da fazla dökülmeleri önleyecektir. Eğer çocuğunuz bardağını tamamen dolu istiyorsa, itiraz etmediği takdirde ağızlıklı ve kapaklı bardaklar kullanmak da işinizi oldukça kolaylaştırabilir. Dökülmelerin, halılarınıza veya mobilyalarınıza zarar vermesini önlemek istiyorsanız, çocuğunuzun yeme-içmelerini mutfak, çocuğun kendi odası gibi belirli alanlarla sınırlandırmak da işinize yarayabilir. Mekân sınırlandırması çocuğunuzun dökmelerinin önüne geçmeyecektir ama dökülmelerin verebileceği maddi zararları büyük oranda azaltacaktır. Damlatmayan bardaklar kullanmak da gerçekleşebilecek zararların önüne geçse de çocuğunuzun bardağı nasıl kullanması gerektiğini öğretmeyebilir.

Çocuğunuzun içeceklerini kazara döktüğü durumlarda soğukkanlılığınızı koruyamamanız onun kendisine olan saygısını kaybetmesine neden olabilir. Onun yerine içeceğini tekrar doldurun. Yaptığı hatayı ikaz ederek anlatmak onun için faydalı olmayabilir. İçeceği tekrar doldurduğunuzda ona oyunla yaklaşmak daha etkili olabilir. Çocuğunuza ‘Bir daha böyle yaparsan…’ diye başlayan cümleler kurmak yerine onu ‘Bu sefer daha iyisini yapabilirsin’ gibi teşvik edici cümleler, daha etkili olabilir.

Çocuğunuz önündeki içeceği kasti olarak döktüğünde onu azarlamak, yaptığı eylemin önüne geçmek yerine onu tekrar etmesine neden olabilir. Onun yerine, eline bir sünger verip onu temizliğe dâhil etmek çocuğunuz için daha olumlu olacaktır. Bu yöntemle, çocuğunuzun yaptığı eylemlerin sonuçlarını öğrenmesini ve sorumluluk duygusunun gelişmesini sağlayabilirsiniz. Kasti dökmelerde, yaptığı eylemin kabul edilemeyeceğini anlatmaya çalışın. Dökme eylemine devam ettiğinde, bardağı sadece içmek için ona vereceğinizi açıklayın. Bardağı eline verdiği anda döktüğünde, elinden bardağı alın. Soğukkanlılığınızı koruyamadığınız durumlarda, çocuğunuza ona neden kızdığınızı sakin bir dille anlatmaya çalışın. Kızma sebebini açıkladıktan sonra yaptığınız eylem için özür dilemeyi ihmal etmeyin. Unutmayın, çocuğunuz hâlâ motor becerilerini geliştirme sürecinde.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0