Çocuklarda yavaş büyümenin birçok nedeni olabilir. Büyüme ve gelişim konusunda belli standartlar olsa da her çocuk birbirinden farklıdır. Çocuğunuzun bebeklik dönemini atlattıktan sonra büyümesinde bir yavaşlık olduğunu düşünüyorsanız bunun altında pek çok farklı sebep yatıyor olabilir.

Çocukluk yılları büyümenin ve gelişmenin temellerinin atıldığı dönemdir. Çocukların büyüme hızı dönemsel olarak farklılık gösterebilir. İki yaşına kadar büyüme ve gelişim hızında dalgalanmalar olsa da üçüncü yaştan itibaren belli bir çizgide devam eder. Eğer çocuğunuz üç yaşındaysa ve büyümesiyle ilgili bir problem olduğunu düşünüyorsanız bunun altında yatan sebepleri değerlendirmeniz gerekir. Bu yaşta büyümede bir problem olup olmadığı boy-kilo konusundaki standardı sağlayıp sağlamadığına bakılarak söylenebilir.

Çocuklarda yavaş büyümenin nedenleri nelerdir?

Büyümedeki yavaşlık fiziksel ve zihinsel gelişimde de yavaşlama anlamına gelir. Gününü doldurmadan doğan çocuklar genelde düşük kiloda dünyaya geldikleri içini ilerleyen dönemlerde gelişim gecikmesi yaşayabilir.

Her çocuk birbirinden farklı hızda gelişim gösterir. Bazı çocuklar için yavaş büyüme tamamen doğalarında olan bir durumdur. Bu durum ailenin tüm üyeleri için böyle olabilir. Doğal olarak yavaş büyüyen çocuklar ergenlik döneminde boy ve kilo konusunda akranlarına yetişirler.

Yetersiz beslenme sebebiyle gelişimin desteklenememesi de büyümeyi yavaşlatıcı faktörlerdendir. Bu sebeple çocuğunuzun gelişiminde tıbbi sebeplerden bağımsız bir yavaşlık gözlemlediyseniz beslenme programını uzun vadeli olarak değiştirmeniz gerekebilir.

Gelişimde yavaşlık durumu hastalık kaynaklı olabilir. Çocuğunuzun bildiğiniz bir hastalığı varsa bu büyümesini yavaşlatıyor olabilir. Ancak bir sağlık problemi olmadığı hâlde böyle bir yavaşlık sezdiyseniz çocuğunuzu detaylı bir muayene için doktora götürmelisiniz. Kalp, karaciğer, böbrek hastalıklarına yol açan diyabet gibi hastalıklar gelişimi yavaşlatabilir. Çocuğunuzun kemik gelişimini olumsuz etkileyen hastalıklar da büyüme hızında yavaşlamalar meydana gelmesine sebep olabilir.

Çok sık rastlanmasa da akranlara göre boyu çok kısa olan ve kilosu normalin altında olan çocuklarda büyüme hormonu eksikliği olabilir. Genellikle doktor tarafından fark edildiğinde dışarıdan takviye edilerek tedavi edilebilen bir durumdur. Büyüme hormonu eksikliği genellikle erkek çocuklarında görülür. Penis boyu, büyüme hormonu eksik olan çocuklarda uzun bir süre normalin altındadır.

Gelişim geriliği durumu çoğu zaman herhangi bir sebeple açıklanamaz. İlerleyen yıllarda psikolojik ve fiziksel sorunlara yol açabileceğinden tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Yanıcı maddelere karşı almanız gereken önlemler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler