Çocuklarda Yaratıcılık

Çizim çocuğun bulunduğu yaş aralığında kendini ifade ettiği noktalardan biri olarak sayılabilir. Bu noktada anne babanın görevi ise çocuğa destek olmaktır. Böylece çocuklarda alışkanlık edindiği çizim yapmayı devam ettirerek büyüme sürecinde hayal gücünü geliştirebilir ve yaratıcılık katkısı sağlanabilir.

Çocuklarda Yaratıcılık

Çocukların çizim yapması neden önemlidir?

Çizim yapmak, her şeyden önce çocuk için bir oyun olarak sayılabilir. Bu yüzden anne-baba çocuktan gerçekçi ve sanatsal bir çalışma beklememelidir. Çizim yaparken çocuğa destek olunmalıdır. Çünkü çizim yeteneği, pratik ve üretmekle geliştirilebilir. Böylece çocuk bir ressam yeteneğine sahip olmasa dahi bir süre sonra daha güzel ve yaratıcı çizimler ortaya koyabilir.

Çocuğun çizimleri sırasında ona destek olurken yapmacık bir beğeni sunmamak tavsiye edilmektedir. Bunun yerine çocuğu kırmadan ve yönlendirilebilir bir şekilde yapıcı beğeniler sunulabilir. Resimleri arasındaki farkları ve beğenilen noktaları belirtmek bunun için faydalı bir davranış olabilir. Çocuğun çizimini geliştirmek için farkındalık hissi yaratılabilir. Bu noktada anne ve babanın verdiği ipuçları hem çocuğun zihinsel gelişimini hem de görsel gelişimini arttırabilir. Örneğin, çocuk bir bulut çizerken anne ve babanın bulutun hangi renk olduğunu sorması veya çocuk bir el çizerken bir elde kaç parmak olduğunu sorması bu tür ip ucu ve sorulardan sayılabilir.

Çocuklarda çizim ve yaratıcılık arasındaki bağ nedir?

Çocuğun çizim yeteneğini geliştirirken belli bir kademe şeklinde ilerlenebilir. Örneğin, çocuk ilk başta boya fırçasını veya kalemini tutmakta zorluk yaşayabilir. Bu noktada parmak boyaları veya sünger ve emici nesnelerle baskı çalışmaları yapmak faydalı olabilir. Çocuk fırça ile iş yapabilme becerisini kazandıysa eğer sulu ve yağlı boyalarla çalışmalar yapılabilir. Bunun için gerekli materyaller (palet, boyama kâğıdı veya bir duvar kâğıdı, boyalar) sağlandıktan sonra çocuk sanatsal anlamda kendini daha ileri bir noktada ifade edebileceği konuma ulaşabilir. Bunun yanı sıra boya kalemleri kullanma becerisi kazanmış ise pastel boya ve boya kalemleriyle çizimini gerçekleştirebilir. Yağlı veya sulu boyaya göre çok daha basit kullanımı olan pastel boyaların kullanımı sırasında anne-babanın denetim altında olması tavsiye edilmektedir.

Eğer çocuk gerçekten çizim yapmaktan zevk alıyor ve görsel materyallerden hoşlanıyorsa çocuğun yaratıcılığını arttırmak için anna-baba geziler düzenleyebilir. Bu geziler çocuğun yaratıcılığını geliştirmesi açısından resim galerileri ve sergileri olabilir.

ÇOCUKLARDA CİNSELLİKLE ALAKALI İLGİ VE MERAKIN OLUŞUMU ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0