Çocuklarda Vurma Davranışı

Çocukların tüm davranışlarını, yaşadıkları bir sorunu ya da bir ihtiyaçlarını ifade etme veya iletme davranışı olarak değerlendirmelisiniz.

Çocuklarda Vurma Davranışı

Çocuklarda vurma davranışı nasıl gelişir?

Çocuklar duygularını denetlemekte zorlanabilir, yoğun duygular deneyimlerler. Küçük bir çocuk, büyük bir çocuğa vurduğunda büyük tepkiler karşısında (çığlık atmak, yerinde tepinmek, koşmak gibi) vuran çocuk bu tepkileri ilginç bulabilir ve tekrar vurabilir. Yeni bir ortamda yeni kişiler ile karşılaştığında o kişilerin tepkilerini anlamak için çocuğunuz vurabilir. Yeni tanıştığım bir yetişkin, annem gibi mi tepki verecek? Annem bu ortamda nasıl davranacak? Vurduğum çocuk ne yapacak gibi soruların cevaplarını keşfeder, ortamın/kişinin sınırlarını test eder. Çocukta dil gelişimi yeterli olsa bile ani bir hareket karşısında kelimeleri bulup söze dökene kadar vurma davranışını sergilemeyi daha hızlı bir iletişim yolu olarak kullanabilir. Bazı ortamlar da çocuk sıkıntılı, stresli duyguları hissettiğinde ve bunu dile dökemediğinde kendini vurma davranışı ile ifade etmeye çalışabilir. Kendini aşan yoğun duygu durumlarında vurma davranışını daha sık gözlemleyebilirsiniz.

Çocuğunuz vurmaya çalışırken ne yapmalısınız?

Çocuğunuzun vuracağını ve vurduğunu gördüğünüz anda onu ortamdan alın veya ellerini sıkıca tutun. Çocuğunuzla göz kontağı kurarak ‘dur’ deyin. Burada ki ses tonunuz kararlı fakat öfkeli olmaması önemlidir. Çocuğunuzun olumsuz davranışına verdiğiniz tepkileri, çocuğunuza bu davranışları kullanmasında model olmaktadır. Bu nedenle sizin de tepkilerinizi kontrol ediyor olmanız, uygun şekilde olumsuz duygularınızı ifade ediyor olmanız önemlidir. Zaman zaman çocuklar oyun içerisinde vurma davranışını sergileyebilmekte fakat birçok çocuk öfkelendiklerinde, sıkıntıda olduklarında bu tepkiye başvurmaktadırlar. Çocuğunuzun o anda hissettiği duyguyu ona ifade edin. Ancak çocuğunuzun ellerinin vurmak ya da başkalarının canını acıtmak için olmadığını da anlatabilirsiniz. Çocuğunuzun vurma davranışını gözlemlediğinizde bu durumu ona yeni olumlu bir davranış öğretmek için bir fırsat olarak değerlendirin. Çocuğunuzun öfkesini, üzüntüsünü, sözcüklerle farklı yollar ile ifade etmeyi öğrenmesi gerekebilir. Küçük yaşta çocukların kelime hafızası kısıtlı olduğundan, hislerini anlatamayıp duygularını vurarak ifade etmeye başvurabilirler. Duygularını anlamaya, empati kurmaya çalışın. Çocuğunuz ile birlikte vakit geçirin. Ona ilgilinizi ve sevgisini gösterin. Çocuğunuzu dinleyin ve onunla konuşun. Sizden yeterince ilgi ve sevgi gören ve anlaşıldığını hisseden çocuk, daha az veya nadir bu tür kötü davranışlar sergileyecektir. Şarkı söylemek, kitap okumak, dans etmek gibi sakinleştirici aktiviteler yapın.

Çocuğunuzun vurma davranışına duygu yüklü tepkiler vermekten kaçının. Daha sakin kalarak çocuğunuzun o zaman dilimindeki olumlu davranışlarını fark edin. Vurma davranışı sergilemediği zamanlardaki paylaşma, bekleme, kendisini ifade etme gibi davranışlarını takdir edin. İstenmeyen davranışlara ve uygun davranışlara verdiğiniz tepkilerinizin tutarlı olmasına özen gösterin. Çocuğunuz vurma davranışının sık olduğu bir dönemde ise grup oyunlarında çocuğunuza müdahalede bulunabilecek kadar yakında olun. Vurma davranışlarını her gördüğünüzde uyarıda bulunun, uygun yapabileceği, söyleyebileceği alternatifi hatırlatın ve gerekirse modelleyin.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0